A vallásos nevelés korunk hajnala óta az élet alapvető dolgai közé tartozott: az ember együtt élt a természettel és isteneivel, néha már maga sem tudva, hogy miben hisz tulajdonképpen. A vallásszabadság elterjedésével azonban az utóbbi évszázadban megosztó témává vált, hogy ringassuk-e gyermekeinket „illúziókba” vagy szembesítsük-e őket a rideg „tényekkel.” Hisz Isten talán egy kicsit keményebb dió, mint a Mikulás.
Áment mondva
Ma sem ritka a templomban ücsörgő gyerekek látványa, ugyanis a vallásos párok esetén szinte egyértelmű, hogy a szülők őket is bevonják a mindennapi hitéletbe. Néhol már kisbabakorban megkezdődik a tanítás: a közös esti ima, vagy a Biblia tanulmányozása igazi családi programmá válik, és valószínű, hogy később az iskola kiválasztásánál is fontos szempont a hitoktatás.
De mi van a kevésbé hagyományos vallásokkal? Az ősi hitek valóságos reneszánszukat élik manapság, messze túllépve a szektaság fogalmát. Ezekben a kis csoportokban éppúgy felmerül a nevelés mikéntje, mint mindenhol: mert akármit is vélnek igaznak a szülők, ha a saját boldogságukat meglelik a vallásban, azt mindenképp tovább akarják adni - ha nincs kiépült intézményrendszer, hát szájról-szájra terjesztve az igét.
Nincs ez másképp az ateistáknál sem, csak éppen ők abban hisznek, hogy nincs miben hinni. Isten nem létezik, mondják, kitaláció az egész; itt van helyette a Föld és az emberiség, akik minden cukormáz nélkül is tiszteletreméltóak, és főleg, akiknek magukon kell segíteniük, ha el akarnak érni valamit, nem pedig a láthatatlan segítségre várni.
Tolerancia és mérték
A hit csodálatos és varázslatos dolog lehet, amíg a buzgó szülők át nem esnek a ló túloldalára. Akármilyen mélyen éljük át a vallásunkat, nem szabad elfelejteni: a gyerekünk önálló emberi lény, önálló gondolatokkal. Természetesen ügyelnünk kell a határaikra, mert a labilis kamaszok gyakran választanak tiszta dacból veszélyes gyülekezeteket, mégis: hagyjuk, higgyen, amiben akar. Az erőltetéssel csak azt érjük el, hogy egy életre megutálja a vallást, mert úgy fog rá tekinteni, mint egy kötelező és kényszerű dologra.
Ugyanilyen fontos, hogy biztosítsuk: akkor is szeretjük, ha másban hisz, mint mi, elvégre a vallások feladata elsősorban az elfogadásra tanítás. A közös hit nagy kaland lehet, de ne feledjük: minden vallásnak csak addig van értéke, amíg összeköt, és nem szétszakít.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: