Újabban sokan nosztalgiáznak a gyerekkori emlékeik fölött. A neten sorra jelennek meg a fotók, és a videók a régi reklámokról, plakátokról, előkerülnek az úttörő zsebkönyvek, a szocialista nagyipar műremekei, stb. Többek között a takarékbélyeg-gyűjtő lapról is van ilyen szösszenet.
Ki emlékszik még a gyerekkora pénzügyi nevelési eszközeire?
Emlékszel még arra, hogy mivel próbáltak rávenni gyerekkorodban arra, hogy megtanulj helyesen bánni a pénzzel? Na, ha netán nem, akkor most segítek egy kicsit. A végén meg majd eldöntöd, hogy most csak nosztalgiáztunk a gyerekkor fölött, vagy éppen ma is a reneszánszukat élik ezek az eszközök.
Malacpersely
Asszem, mindannyiunk számára ez volt az első eszköz, amivel pénzügyi nevelésünk során találkoztunk. A tutti a sárga műanyag malacpersely volt, abban csörgött csak igazán az aprópénz. Hogy mire jó?
Nosztalgia – semmi másra, csak arra, hogy kiéljük rajta a gyűjtőszenvedélyünket, mert attól lettünk baromi takarékosak. Én speciel nem igazán emlékszem, hogy lett volna bármi szabály, vagy megkötés, aminek mentén a pénzt dobáltuk a perselybe. Egyszerűen csak elvárás volt, hogy takarékoskodjunk, különösen az alsó tagozatban, ahol már osztályfőnöki órán is nagy töménységben kaptuk a takarékosságra való buzdító szólamokat – főleg október 31 közeledtével.
Reneszánsz – a malacpersely még ma is nagyszerű eszköz lehet a kezedben arra, hogy megtaníts egyetsmást a gyereknek a pénzről, de legfőképpen a beosztásról, a takarékosságról. Csak nem árt, ha ez bizonyos szabályok mentén történik. A legfontosabb szabály, hogy mindig valamilyen célra gyűjtsön a gyerek. Semmi sem tud úgy motiválni a megtakarításra, mint a hőn áhított Transformers, vagy Barbie-konyha. Malacperselyből viszont nem árt, ha többet is tart a gyerek! Mostanság ugyanis lehet többféle célja is, amik ráadásul nem is biztos, hogy egy időben teljesíthetők anyagilag. Lehetnek ugyanis rövid, közép- és hosszú távú céljai is a gyereknek – attól függően, hogy mennyi idő alatt tudja rá összerakni a zsét. Ha viszont nem akarsz egy egész vadasparkra való malacperselyt, akkor egyszerűbb, ha inkább borítékokat használsz. Olcsóbb, és a gyerek is úgy dekorálja, ahogy akarja.
A következő postban - most már tényleg ígéretemhez híven - a takarékbélyegről lesz szó, úgyhogy lehet fenni a billyentyűzetet, és reagálni rá! Igaz, ezt most is megteheted... Egyet értesz? Háborogsz? Akármelyik is, adj hangot neki!
Előző cikkem: Ej, ráérünk arra még!... - vagy nem? Pénzügyeink gyerekszemmel
Malacpersely, takarékbélyeg - nosztalgia vagy reneszánsz? 2. rész
Malacpersely, takarékbélyeg és társai – nosztalgia vagy reneszánsz? 3.rész
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |