Soltész Miklós azt mondta, az önkormányzatok dönthetnek majd arról, hogy ebből a pénzből bért emelnek, beruházásokat finanszíroznak, vagy a forrásokat eszközbeszerzésre fordítják.
Az államtitkár az elmúlt évi termékenységi adatokat ismertetve kisebb javulásról számolt be, továbbá a pozitív folyamatok között említette a házasságkötések számának növekedését és a válások valamint a terhességmegszakítások számának csökkenését.
Azt hangoztatta, egyre többen értik meg, hogy a családok a társadalom alapjai, és ha a családok erősek, akkor erősödik a magyar társadalom egésze is. Ezzel összefüggésben arról beszélt, sok nyugat-európai országban természetes a nevelőszülői hivatás, illetve az örökbefogadás, és szeretnék elérni, hogy ez Magyarországon is minél elfogadottabbá váljon.
Fülöp Attila a tárca szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára a költségvetéssel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy jövőre - az ideinél mintegy 50 milliárd forinttal több - várhatóan 230 milliárd forint maradhat a családoknál a kibővített adó-, és járulékkedvezmény-rendszernek köszönhetően.
Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója egyebek mellett arról beszélt, az alacsony termékenységi adatok hátterében az állhat, hogy a nők egyre később - átlagosan 29 éves koruk körül - szülik első gyermeküket. Szólt arról is, hogy a 35 év feletti nőknél mérték a termékenységi arányszám legnagyobb növekedését.
Elmondta, a Ratkó-korszak "hullámai már elcsitultak", és a statisztikában már nincs olyan jelenség, ami azt mutatná, hogy számítani lehetne egy újabb természetes "baby boomra". Ez azt jelenti szerinte, hogy "óriási családpolitikai erőfeszítések" szükségesek ahhoz, hogy a jelenlegi gyerekvállalási tendencia megváltozzon.
A kutató a népességnövekedésre ható pozitív jelenségek között említette a házasságok számának kis mértékű növekedését. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a házasságokban több gyermek születik, mint az élettársi kapcsolatokban. Ennek az oka szerinte az, hogy a magyar társadalomban nagyobb stabilitást jelent a házasság, és így abban a szülők nagyobb eséllyel vállalnak gyermekeket.
Szólt arról is, hogy felmérések szerint sok szülő anyagi okok miatt nem vállalja a harmadik vagy még további gyermekeit. Orbán Balázs szerint ezeknek a szülőknek lehet ösztönző a most kiterjesztett családi adó-, illetve járulékkedvezmény.
Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy a gyerekeket vállaló családok hosszú távon, nem pedig kormányzati ciklusokban gondolkodnak, így például nem függeszthetik fel a gyereknevelést egy kormányváltás esetén.
Ezért hoztak sarkalatos, tehát kétharmados többséget igénylő törvényt a családok védelméről, így nem történhet meg az, hogy egy új kormány feles többséggel megváltoztatja a jelenlegi családpolitika alapjait - magyarázta, hozzátéve, hogy könnyebb Magyarországon új miniszterelnököt választani, mint a családpolitika sarokköveit megmozgatni.
Harmadával nő a bölcsődei férőhelyek finanszírozása jövőre |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |