Bár két külön dologról van szó, azért a pénz beosztása és a takarékosság mégsem függetlenek egymástól. Sőt.
Takarékosság - lecke egy életre
Ahogyan azt már többször is leírtam, a takarékosság egy szokás: pontosabban egy megszokás. Ha innen közelítesz, máris könnyebb dolgod van.
A gyerekek ugyanis kétféle módon tanulhatnak Tőled bármit is:
- utánzással - ezért érdemes ilyenkor szülőként magunkba is nézni, vajon miért is ver a gyerek azonnal a pénze fenekére;
- és megfelelni akarással. Na, ez az utóbbi az, ami kényes egy ügy, hiszen itt azt használjuk ki, hogy a gyerek alapvetően szereti a szüleit, és ezért hajlandó is megtenni nekik sok mindent, ami pedig nem biztos, hogy könnyű neki, vagy éppen ínyére van.
A megfeleléshez a legbiztosabb segítség a gyerek számára, ha szabályokat, elvárásokat támasztunk vele szemben: neki tiszta sor lesz, hogy mit is várnak el tőle a szülei, nekünk meg jó dolgunk, mert a szabályok hosszú távra szólnak, így ha a gyerek hajlandó azokat betartani, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem kell minden egyes alkalommal könyörögni a gyereknek, hogy ugyan viselkedj már rendesen, kisfiam/kislányom.
Ha ez ilyen egyszerű lenne!
Bizony, a szabályokkal is tudni kell bánni, mert ha kizárólag az a motivációs faktora az elvárásainknak, hogy "Ha szeretsz, megteszed!", akkor tuti visszafelé sül el a dolog. Ez ugyanis nem motiváció, hanem az érzelmi zsarolás minősített esete. A gyerek lehet, hogy egyszer megteszi, sőt akár többször is a kedvünkért, de
- tudhatjuk, hogy mihelyst nem nézünk oda, akkor már nem fogja, mert megszűnt a külső kényszer, aminek megfeleljen,
- így nem alakul ki belső késztetés, hogy magától is tartsa magát a szabályunkhoz,
- és ez a módszer egyszer úgyis visszaszáll ránk, hiszen most prezentáltuk a gyereknek, hogy az érzelmi zsarolás technikája elfogadott módszer akár azok között is, akik fontosak egymásnak (sőt gyakorlatilag csak ott, hiszen egy vadidegennel nemigen van érzelmi kapcsolatunk, aminek mentén meg tudnánk zsarolni).
Ha azonban csak kihasználjuk ezt a természetes ösztönt, és nem rájátszunk, akkor nyert ügyünk van!
Teendők:
- Állítsuk fel a szabályt (jelen esetben azt, hogy tegyél félre, gyerekem!),
- fogalmazzuk meg ezt a gyerek számára is egyértelműen, érthetően.
- Ragaszkodjunk a szabályunkhoz - ez azt jelenti, hogy nem teszünk kivételt, addig legalábbis biztosan nem, amíg a gyerekben ki nem alakul a szokás (azért csak addig, mert mi sem vagyunk magunkkal mindig következetesek. Olyan nincs. Nekünk is lehet rossz napunk, és akkor belefér a kivétel. De az tényleg kivételes, azaz ritka alkalom legyen ám!),
- ez pedig azt is jelenti, hogy a szabály ránk eső részét nekünk is következetesen teljesítenünk kell ám! (Ha pl. abban állapodtunk meg a gyerekkel, hogy havonta egyszer kap egy fix összegű zsebpénzt, akkor se adjunk neki kiegészítést, ha még hó vége előtt elveri az egészet. Ha az a szabály, hogy ennyiből kell kijönnie egy hónapig, akkor tegyük meg magunknak azt a szívességet, hogy ne mi ássuk alá a saját magunk szabályát és tekintélyét...).
- Ha a gyerek kérdez a szabállyal kapcsolatban, akkor egyenes, de számára érthető választ adjunk neki. Ha pl. megkérdezi, hogy miért kell neki félretenni, miért nem költheti el a pénzét, akkor nyugodtan meg lehet mondani neki, hogy azért, mert pontosan tudhatja, hogy meddig kell, hogy elég legyen a pénze: a következő hónapig. Addig nem lesz több. Vegye ezt úgy, mintha belekukkanthatna a felnőttek életébe: Ti is így csináljátok, mert Ti is csak egyszer kaptok egy hónapban fizetést (kivéve persze ha vállalkoztok, vagy a befektetéseitekből éltek, de ez egy következő lépcsőfok lesz majd a gyereked pénzügyi nevelésében). Arról nem is beszélve, hogy ehhez nemcsak önállóság kell, hanem nagyon sok ötletesség is, úgyhogy kifejezetten érdekes feladat lehet, hogy beosszuk a pénzt. A gyerekek szeretik az izgalmas, kihívást jelentő feladatokat, úgyhogy ezzel érdemes operálni.
Takarékosság és beosztás - két legyet egy csapásra
Van egy nagyon jó eszköz, amelynek segítségével a gyereket megtaníthatod arra is, hogy beossza a pénzét, és arra is, hogy elkezdjen takarékoskodni. Ez pedig nem más, mint a zsebpénz.
Ha többet is olvasnál a témáról, akkor két olvasnivalót is ajánlok a figyelmedbe:
- a PIQ MalacPersely Ezin pénzügyi nevelési online magazin 2013 júniusi száma a zsebpénzről szólt, ott nagyszerű szabályleírást és ötletgyűjteményt találsz.
- a PIQ MalacPersely Ezin 2013 októberi számában pedig extra magyarázatokat, tippeket kapsz a takarékosság témájában.
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |