A kisgyerekek saját nézőpontjuk szerint osztják jóra és rosszra a világot, azaz kellemes és kellemetlen hatásokra – idézi a Hír24 Bodnár Csilla gyerekpszichológust. A szakember szerint a kisgyerekek vágykövető magatartást tanúsítanak, ennek lényege az örömszerzés, és a kellemetlen hatások elkerülése.
Az anya a jó kategóriába sorolandó, mivel enni ad, biztonságot nyújt, teljesülnek a vágyak, ilyenkor minden szép és jó, beleértve magát a gyereket is. Ellentétes helyzetben a környezet és maga a gyermek is rossz.
Az érzelmek differenciálódásakor elkezdik megélni a különböző érzéseket, a haragot, az örömöt, és ezeket egyelőre fejletlen, gyerekes módon dolgozzák fel. A feldolgozás egyik módja a kivetítés. Ilyen például, amikor a gyerek haragszik az anyjára, mivel az nem engedett meg neki valamit. Ugyanakkor fél haragudni, mivel legnagyobb félelme, hogy elveszíti a szeretetet. A gyermeki logika ilyenkor az érzelmeit egy képzeletbeli társra, barátra, tárgyra vetíti ki, aki helyette fog haragudni az édesanyjára.
A másik gyakori módszer az érzelmek feldolgozására az áttolás. Ez a fordítottja az előbbinek, ebben az esetben ugyanis nem az anya nem enged meg valamit, hanem a képzeletbeli barát. Így anya jó marad, ez által a gyerek is az, pedig rosszalkodott – foglalta össze a szakember. Hozzátette: a gyermeki fantázia annyira élénk, és annyira valósághűen képesek megélni a fantáziavilágot, hogy felnőtt fejjel az nem is lehetséges. A képzelt barátok feltűnéséhez nem szükséges feltétlenül kiváltó ok, legtöbbször elég, ha a gyerek rosszban töri a fejét.
Forrás: Filantropikum.com
Fotó: TaniaVdB/Pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: