A szenzorosság az ingerfelvevés zavaraként igencsak meg tudja nehezíteni a sokszor kiemelkedően intelligens gyerekek és családjuk életet, különösen, ha társdiagnózissal is párosul. Ezek a gyerekek minden külső ingert (nem csak a jól ismert ötöt, hanem egyes neurológusok szerint akár 21-et is) vagy túl erősen, vagy éppen kevéssé érzékelnek.
A legfontosabb érzékek: a látás, hallás, szaglás, ízlelés, érintés, egyensúly (vesztibuláris rendszer), kémiai és a proprioceptív (különböző testrészek testhez viszonyított helyzetének érzékelése). Zavarják őket a hangok, a fény, az érintés, az egyensúlyából való kimozdítás, vagy éppen rossz evők, alvók, túlmozgásosak, gyakori a megkésett beszédfejlődés, "hisztisek", "neveletlenek".
"Szeretnénk felhívni a szülők figyelmét a problémára és a mielőbbi - lehetőleg 2 éves kor körüli - felismerésre. A korai fejlesztés csodákra képes." - Mondta el Szabó Emília a Zurzavaroscsalad.blog.hu oldaltól.
"Az Ayres/SZIT-, Tomatis terapia, a diéta, logopédus együttes munkájával a gyermek megtanulja a nehéz helyzeteket kezelni, csökken fusztráltsága. Idősebb korban sokat segít az úszás, lovaglás, küzdősportok, falmászás. Minden korban sokat tehet a szülő és az idegrendszer magától is érik" - emelte ki Szabó Emília.
„Bence első gyermek, így nem nagyon volt tapasztalatunk" – meséli egy érintett anyuka. "Már a legelső pillanattól problémák voltak az alvással: nem lehetett letenni, óránként kelt, gyors mozgásfejlődés (bár esett-kelt), túlmozgás jelemezte, nem bírta az erős fényeket, a hangokat, a tömeget (értsd 3 barát látogatása).
Ez később más formát öltött: már csak tréning nadrágot volt hajlandó felvenni, a kézmosás egy tortúra volt, nagyon válogatós lett, 5 féle ételt volt hajlandó megenni (ezek elsősorban textrúrájukban hasonlítottak) és sokat panaszkodott a zajra, szagokra.
Szerencsénk volt, mert a megkésett beszédfejlődés miatt nyomozásba kezdtünk, de sajnos az általunk felkeresett alapítványok, gyógypedagógusok, mozgásterapeuták és két neurológus is mindent rendben talált. Másfél év és a Google segítsége kellett egy diagnózishoz és a megfelelő fejlesztés megkezdéséhez.”
„Bence története tipikusnak mondható sajnos, épp ezért fontos, hogy a szülő higgyen a megérzéseiben.” - teszi hozzá Emília.
„Ezek a gyerekek megmutatják, hogy mi is az igazi bátorság, milyen nap mint nap szembenézni a félelmekkel, kitartóan leküzdeni az akadályokat, hősiesen dolgoznak a szüleik és fejlesztőik segítségével azon, hogy egyszer számukra is könnyen elviselhető legyen a világ.”
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: