Nézzük azokat a hibákat, melyeket oly gyakran elkövetnek a szülők. Emma Jenner, a Huffington Post szakértője szerint 5 súlyos hiba jellemző, melyeknek következményeit csak sokkal később fogjuk megérezni.
1. Félünk a saját gyerekünktől
Ha a gyerek egy másik csészéből kéri a tejet, mint amibe éppen kitöltöttük, gyorsan igyekszünk teljesíteni a kívánságát, hogy elkerüljük a hisztit. Attól félünk, hogy nem fogja meginni a tejet, és sírni kezd.
Emma szerint ez egy nagyon nagy hiba. Ne hagyjuk, hogy a gyerek parancsoljon. Ha nem tetszik neki a csésze, és ezért nem akarja meginni a tejet, nyugodtan sírjon, akár vonuljon be a szobájába, és ott rendezze magában a dolgokat. Nem kell mindig azt tenni, amit a gyerek mond, hagyjunk időt neki, hogy átgondolja a történteket.
2. Csökkennek az elvárások
Az egyik legnagyobb hiba az, ha nyilvánosság előtt csak azért bocsátunk meg egy gyereknek, és adjuk be a derekunkat a hisztijének, mert, hogy “ő még csak egy gyerek, majd kinövi”. Ezzel arra buzdítjuk a gyereket, hogy továbbra is folytassa ezt a viselkedést, hiszen úgyis teljesülni fog minden kívánsága.
Ne felejtsük, egy gyerek mindenre képes azért, hogy elérje, amit akar. Emma azt mondja, hogy elvárásokat kell támasztani a gyerekkel szemben, így ismeri csak meg igazán a határait.
3. Kiborulunk, ha mások szidják a gyereket
Régen a tanárok szigorú szavakkal illették a gyereket, ha az nem úgy viselkedett, ahogy elvárták volna. Napjainkban, ha egy tanár szidja a gyereket, a szülő kiáll mellette, védelmezi, esetleg még a tanárt is bepereli. Mielőtt felelőtlenül cselekednénk, gondoljuk át, hogy volt-e oka a tanárnak a gyereket szidni, megfenyíteni.
4. A gyerek áll mindig az első helyen
Sajnos sok szülő eltúlozza a dolgokat, és a nap 24 órájában a gyerek kiszolgálására fekteti a hangsúlyt. Ne tegyük ezt, mert egy bizonyos szinten túl már egyáltalán nem fogjuk tudni irányítani őt.
Sok szülő már teljesen félredobja a saját életét, csak a gyereknek él. Tanulja meg, hogy mindenkinek megvannak a saját feladatai, kötelezettségei, tanuljon meg egyedül játszani, és akkor is képes legyen lefoglalni magát, ha éppen nem vagyunk mellette. Higgyük el, nem történik semmi, ha a gyerek egy kis időre egyedül marad.
5. Nem mindig a könnyebb út a jobb!
A szülők gyakran a könnyebb utat választják, hogy jobb legyen a gyereknek. Például inkább kezébe adják a telefont, hogy azon nézze a mesét, minthogy olvasnának neki. Vagy inkább megveszik neki a csokit, csak azért, hogy ne üvöltsön az üzletben. Meg kell tanítani a gyereket arra, hogy hogyan legyen türelmes.
Forrás: Filantropikum.com
Fotó: martakoton/pixabay.com