"Százszor megmondtam, hogy semmit sem mondok kétszer!", mondta gyerekkoromban számtalanszor édesapám, miközben megpróbált szigorú arcot vágni. Mindannyian tudtuk, hogy viccről van szó, de az alapprobléma - nevezetesen, hogy a szülő folyamatosan ismételgeti a magáét, amit a gyerek notóriusan figyelmen kívül hagy - azt hiszem, nem csak a mi családunkban volt jellemző. Kelly Leonek beszédterapeuta a következő tanácsokat adta a jelenségre.
Kezdd minél korábban!
Már az öthónapos csecsemők is odafigyelnek, ha a saját nevüket hallják, kilenc hónaposan pedig - elvileg - ismerik a "nem" szó jelentését. Ha a gyermekeddel "beszélgetsz", guggolj le hozzá, vedd fel vele a szemkontaktust, szólítsd a nevén, majd tegyél fel neki egy egyszerű kérdést: "A labdát vagy a babát választod?" Figyelj oda, hogy a kérdés ne kifejtős legyen, tehát ne úgy fogalmazz, hogy "Mivel szeretnél játszani?"
A kevesebb több
Aki olvasta vagy látta "A farm, ahol élünk" című sorozatot, talán már gyerekkorában észrevette, hogy a főszereplő lányok minden körülmények között szót fogadtak az apjuknak. Kim John Payne, az "Egyszerűbb gyermekkor" című sikerkönyv írója ezt azzal magyarázza, hogy az apa nem bonyolította túl a kommunikációt, hanem csak akkor szólt, ha erre szükség volt.
Törekedj te is egyszerű, világos beszédre, és győződj meg arról, hogy gyermeked érti, mit szeretnél tőle. Ha azt szeretnéd, vegye fel a cipőjét, kérés közben mutass is rá, ha a szobája rendbe tétele a feladat, célszerű úgy fogalmazni, hogy "Tedd a könyveket a polcra, a plüssöket pedig a fiókba". Így sokkal valószínűbb, hogy átmegy az üzenet.
Élj a jelenben!
Leonek szerint 5-6 éves kor előtt a gyerekek a mában élnek. Felesleges múltbeli dolgokkal vagy a holnapi tervekkel fárasztani őket. Arról beszélj, ami itt és most történik.
Kapcsold ki a háttérzajt
A megszokásból bekapcsolt tévé, a háttérzene, vagy akár a mosógép zúgása - mind olyan hangok, amelyek megakadályozzák a koncentrációt. A hatékony kommunikáció érdekében csökkentsd minimálisra a háttérzajt, így segíts gyermekednek abban, hogy valóban rád tudjon figyelni.
Adj időt, hogy válaszolhasson!
Felnőttként megszoktuk, hogy igyekezzünk elkerülni a beszélgetés közben beálló kínos csendet, egy gyereknek azonban még több idő kell, hogy összeszedje a gondolatait. Hagyj időt arra, hogy megfogalmazhassa a válaszát a kérdésedre, és ne sürgesd akkor sem, ha időnként elhallgat, hogy aztán pár másodperc múlva tovább beszéljen. Egy gyerekkel való beszélgetés közben nem szükséges felületes csevejjel kitölteni a csendes pillanatokat.
Hogyan kommunikálhatsz hatékonyabban a kicsivel a dackorszak alatt? Olvasd el: Kommunikációs trükkök a dackorszak alatt: így beszélj a gyerekkel, hogy jobban figyeljen rád
Indexkép: publicdomainpictures - George Hodan