Hogyan van értelme a bocsánatkérésnek?
Kezdjük az alapoknál és tisztázzuk, hogy mi is a bocsánatkérés lényege. Néha nekünk felnőtteknek sem megy tökéletesen, hisz nekünk is azt tanították, hogy bizonyos esetekben kötelező a bocsánatkérés. Kérdés nélkül. Amit nem vitatok, de a mikéntje sokkal fontosabb, mint maga a bocsánatkérés. A képlet egyszerű: értsük meg, hogy mivel bántottuk meg a másikat, lássuk be, ha hibáztunk és tiszta szívvel, a sértett fél helyzetét átérezve fejezzük ki sajnálatunkat. Ha mindezt nem magunkban vesszük át, hanem át is tudjuk beszélni, már sokkal többet tettünk az adott helyzet megoldásáért, mint gondolnánk. Ráadásul a jó példa ragadós, ha a gyerekek ezt látják otthon, maguk is így cselekszenek majd.
Mit rontunk el mi, szülők?
“Kérj azonnal bocsánatot” mondjuk szülőként a legtöbbször, ha a játék hevében a nagyobb fellöki a kisebbet, ha elveszik egymás játékát, ha a kicsi tönkreteszi a nagy lego várát, ha csúnyán beszélnek egymással, ha szemtelenek velünk, és sorolhatnám még reggelig a példákat. Ez az a pont, ahol hibázunk. Abban az érzelmileg túlfűtött állapotban lehet, hogy csemeténk elrebegi, vagy üvölti, vérmérsékletétől függően, hogy “bocsánat”, de biztosan nem azért mondja, mert azt érzi, hogy rosszat tett. Parancsot teljesít. Ráadásul ebben a helyzetben senki sem érzi jól magát, se aki bocsánatot kérő, se az, akitől kérte. Mindenki vesztesnek érzi magát.
Hogyan tudjuk megtanítani a gyereket jól bocsánatot kérni?
1. Tanítsuk meg beszélni az érzéseiről
Legyen ez az első és legfontosabb lépés. Legyen képes arra, hogy kifejezze, hogy mit akar, mire van szüksége, és ugyanezt egymással is meg tudják beszélni, és hallgassák is meg egymást.
Eleinte mindenképpen szükség van ránk, szülőkre, hogy végigvezessük őket ezeken a beszélgetéseken.
2. Mindenképp várjuk meg, ameddig a haragja csillapszik
Ha egy gyerek még dühös, akkor leginkább arra van szüksége, hogy valaki meghallgassa, megnyugtassa. Csak ezután kezdjünk bele a helyzet megoldásába.
3. Ha már megnyugodott, bátorítsuk őt arra, hogy hozza helyre a dolgokat a testvérével
A harag, amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan távozik is. Magunk is tapasztalhatjuk, hogy ilyenkor sokkal tisztábban látják a gyerekek a helyzetet és gyakran ők maguk is azt kívánják, bárcsak ne úgy történt volna a dolog. Ekkor segítsünk nekik abban, hogy ezt ki is tudják fejezni a testvérük felé.
4. Ha a gyerekünk bocsánatot akar kérni, hallgassuk meg őt
Ha még komor, vagy dühösnek tűnik, fogadjuk el, hogy a bocsánatkérésnek még nem jött el az ideje, még nem lenne szívből jövő. Ezt mondjuk is el neki, hogy addig nem kell bocsánatot kérnie, ameddig nem gondolja úgy. Nem kérünk tőle olyat, amiben nem hisz, mert attól nem lesz jobb a helyzet.
5. Segítsünk a megoldásban is
Ha gyermekünk ötlet nélkül áll előttünk, segítsünk neki a helyzet megoldásában. Pl. építsük együtt újra a tornyot, ami miatt veszekedtek, vagy a testvér kapjon egy saját tornyot, amit ledönthet, vagy egyszerűen csak öleljék meg egymást.
Kapcsolódó cikkeink:
- 7 dolog, amiért soha nem kell bocsánatot kérni
- Amiről sok szülő elfelejtkezik: merj bocsánatot kérni a gyermekedtől!
- Mindenki más hibás, csak mi nem? - Miért nem tanítjuk meg a gyerekeket a felelősségvállalásra?
- 5 nevelési hiba, melyek elmélyítik a testvérféltékenységet
Kép: lightwavemedia / shutterstock