A korosztály sajátosságairól bővebben IDE KATTINTVA tudhatsz meg többet >>
A kiscsoportos gyerekek eleinte még elsősorban egymás mellett játszanak, ellesik egymástól a játék elemeit, és nagyon fogékonyak arra, hogy játékos formában megtanulják kezelni a helyzeteket. Az óvónők, a szülők, de a terapeuták is beszélő plüssel, vagy kézibábbal, ujjbábbal szórakoztatják a kicsiket, példát adva arra, hogy oldanak meg helyzeteket egymás között.
Ezért a kiscsoportos gyermek már örömmel játszik a babával altatósat, ringatósat, utánozva a szülőt. Számukra ajánlottak a 2-3 hangból álló baba altatók, mint a:
- Tente baba tente
- A ringatás mozdulatait utánzó Csicsíja babája:
A kicsik még – főleg eleinte – nem játszanak sokan együtt, hanem ketten párban. Kicserélik a játékot egymás közt, élvezik, hogy adok egy valamit és kapok helyette egy másik valamit, de könnyen eltörik a mécses, ha nem az van, amit szerettek volna. Megjelenik a csíny, így kedvelik például az efféle dalokat:
A kisebb hangkészletű dalokkal könnyebben boldogulnak, könnyebben kialakul a tiszta hangképzés, ha kisebb terjedelmű dalokat kell kiénekelniük - ám itt is nagy egyéni eltérések lehetnek. Az együtt éneklésnél érdemes ilyen dalokat választani, de amikor mi éneklünk a gyereknek, bátran válasszunk nagyobb hangterjedelemű dalokat.
Imádják, a mozgásos dalokat, felnőttekkel és egymással is játszanak, így odahaza is énekeljük és játsszuk gyakran a „Húzz- húzz engemet” dalocskát, aminek a végén valaki eldől, és ezen nagyot lehet kacagni.
Ugyancsak az együtt nevetés, csíny jellemzi a „Megy a hajó a Dunán” című mondókát is, amit a kiscsoportosok imádnak, mert a végén a kapitány belepotyog a Dunába.
Amikor a gyerekek megtanulnak kettesével játszani, egymásnak labdát dobni, egymást húzni, elengedni, egymással játékszert cserélni, megértik a csere lényegét, és azt, hogy nem minden az övék, hogy osztozni kell a dolgokon, és hogy érvényesíteniük kell magukat ahhoz, hogy nekik is jusson. Hatalmasat fejlődik a szociális és problémamegoldó készségük. Itt értik meg először, hogy a másik gyermek is érez, hogy a másik gyermekre is figyelemmel kell lenniük. (Különösen, ha egykék.)
A cikksorozat további részei:
Ezt énekeld a kisbabádnak 0-3 hónapos korig, hogy magas legyen az EQ-ja - a legjobb altatódalok
Ezt énekeld a kisbabádnak egy éves korig, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld az egyévesnek, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a kétévesnek, hogy magas legyen az EQ-ja
Ezt énekeld a középsősnek, hogy magas legyen az EQ-ja