Babakorban általában könnyen és gyorsan megy a körömvágás. Akár alvás közben, akár ébrenléti időszakban végzed, babád valószínűleg észre sem veszi, oda sem figyel. Ráadásul pár hónapos korban még nem olyan aktív a mozgása, így Te is könnyebben meg tudod oldani a műveletet. Ahogy azonban egyre nagyobb lesz, és egyre inkább próbálja érvényesíteni az akaratát, a körömvágás egyenesen rémálommá válhat. Nézed, nézed, hogy milyen hosszú már a körme és le kéne vágni, de tudod, hogy milyen mérhetetlen nagy üvöltéssel jár ez az egész, ráadásul lefogni sem tudod őt rendesen. Jó, ha fél nap alatt 10 körömmel végezel. A lábán pedig majd egy másik nap próbálkozol. A következő tanácsok segíthetnek azon, hogy a körömvágás elviselhetőbbé, vagy netalántán kedvelt tevékenységgé váljon.
1. A megfelelő eszköz kiválasztása
Természetesen használhatsz közönséges körömvágó ollót is, vagy kifejezetten babáknak szánt lekerekített babaollót is. Ha azonban nagyon izeg-mozog a gyereked és félsz hogy megszúrod, akkor kipróbálhatod a körömcsiptetőt is. Azzal próbálkozz, amelyikkel gyorsan és hatékonyan tudsz vágni, és amelyikkel le tudod kötni a kicsi figyelmét is. A körömcsiptetőt például ő kézbe veheti, nézegetheti.
2. Játékosan: játékbabával, mesélés, vagy éneklés közben
Próbáld játékosan levágni a körmét. Ha van babája, akkor ő is megpróbálhatja a baba körmét levágni. Beszélgessetek közben arról, hogy szerinte mit érez a játékbaba, miközben vágjátok a körmét. Fáj-e neki, miért nem szereti, stb. Ha pedig mondod Neki, hogy a játékbaba sem sír, szépen tartja a kezét, akkor lehet, hogy ő is jobban fogja viselni, ha hozzáérsz az ollóval.
Ugyanígy működhet az is, ha olyan mesekönyvet olvastok, amelyik a tisztálkodásról szól. Nekünk például sokat segített a Scolar mini sorozat Pisilés, fogmosás, fürdés című könyve, amelyben a körömvágásról is szó esik. A képen lévő kisfiú az apukája ölében ül nyugodtan körömvágás közben. Ráadásul azt is elmagyarázza a könyv, hogy azért kell levágni a körmünket, mert összegyűlik alatta a kosz, és hosszú körömmel akár meg is sérthetjük magunkat.
Ha a gyereked szereti a dalokat és mondókákat, akkor körömvágás közben ezzel is próbálkozhatsz. Sok olyan mutogatós mondóka van, amelyik kifejezetten az ujjak mozgatására épül, például egy, megérett a meggy…, vagy ez elment vadászni…esetleg dombon állt egy házikó…
3. Időzítés
Mindenképp olyan időpontra időzítsétek a körömvágást, amikor nyugodt a gyermeked. Ha az ébrenléti időben sehogy sem megy, hiába próbáltál ki minden trükköt, akkor próbáld meg alvás közben. Ha ügyes vagy és elég mélyen is alszik, nyert ügyed van. Ha viszont több alkalommal is felébred rá, akkor muszáj egy olyan ébrenléti időpontot találnod, amikor a legnyugodtabb. Ha álmos vagy éhes, akkor semmiképp ne kezdjetek bele!
4. Családi körömvágás
Sokat segíthet, ha nem Te vagy az egyetlen, aki ezzel bajlódik. Próbáljátok ki, hogy apa ölbe veszi és ő vágja, lehet, hogy Neki nem fog ellenkezni.
Ismerek egy olyan családot, ahol úgy csinálják, hogy apuka magának vágja a körmét egy tálba, a kisfia pedig nézi közben, valahogy nagyon érdekesnek találja. Az anyuka ezalatt gyorsan levágja a kisfiú körmét, szinte észrevehetetlenül.
Ahol pedig van nagyobb testvér, ő is beszállhat. Ha látja a kicsi, hogy testvére milyen szépen tartja a kezét és milyen nyugodtan ül közben, akkor ő is szeretné majd idővel utánozni. Így a nagytestvér jó példát mutathat a kisebbnek.
5. Türelem
Ne feledd, idő kell ahhoz, hogy megszokja, és ne sírjon. Ezért legyél mindig nagyon türelmes! Ha nagyon mozgékony a gyereked, akkor haladhatsz vele lassabb tempóban is: vágd le részletekben! Itt elcsíped egy-egy körömre, ott elcsíped őt. Mindig csak egyet-egyet vágj le, idővel engedni fogja majd egyben is.
Ha fél, akkor sokat segíthet az is, ha ölbe veszed, érzi a tested közelségét, nyugtatod közben. Ha sehogy sem tudod nyugton tartani, mert mindig megszökik, elrántja a kezét, kapálózik, akkor keress egy olyan alkalmat, amikor egyébként is ül. Lehet ez a babakocsi, etetőszék, autósülés, stb.
6. Nézegetheti, ő is megtanulhatja
Ha megmutatod Neki, hogy működik az olló (természetesen csak lekerekített ollót add a kezébe, és azt is felügyelet mellett), vagy a körömcsiptető, talán ő is kedvet kap hozzá. Nézegesse, próbálja odatenni a Te kezedhez, lábadhoz, mutasd meg Neki, hogy kell kinyitni, mire való. Beszélgessetek sokat a körömvágásról, mondd el, hogy miért van rá szükség, milyen lenne a körmünk, ha sosem vágnánk le. Papírfecnik összevágását is gyakorolhatja.
7. Gyűjtsétek tálba!
Ha egy tálba vágjátok a körmöket, akkor azokat utána megnézegetheti, kézbe veheti, ezzel is csökkenhet a feszültsége a körömvágással kapcsolatban. Utána pedig ő maga viheti kidobni a kukába.
Olvasd el cikksorozatunk első részét is:
Sírás nélkül 1.-Hajmosás sírás nélkül
Valamint a hamarosan megjelenő további cikkeket!
Sírás nélkül 3.-Fogmosás sírás nélkül
Fotó: a pexels.com-on