Szülőként és nem szülőként is érthetetlen ez a hozzáállás. A gyermeket azzal a tudattal adja be az óvodába a szülő, hogy amíg dolgozik, addig ott vigyáznak rá, korához igazodva tanítják, fejlesztik, és a szükségleteinek megfelelően gondoskodnak róla. Ez lenne a normális. Mégis időről időre felröppennek olyan hírek, amik az ellenkezőjéről szólnak.
A mostani eset a Székesfehérvári Járásbíróság körzetében történt. Egy kisgyermek valamilyen oknál fogva nem akart ebédelni. Lehet, hogy ellenkezett, az is lehet, hogy sírt és hisztizett. Ennek ellenére is elfogadhatatlan az a hozzáállás, amit a két óvónő és a dajka együttesen tanúsítottak.
A gyermek a társaival együtt ült az asztalnál, amikor az óvodai dolgozók hátra fogták a kezét, és erőszakkal próbálták az ételt a szájába tenni. A gyermek teljesen érthető okokból sírni kezdett, majd a sírás és az erőszakos etetésnek köszönhetően félrenyelt. Az óvónők és a dajka csak ez után döntöttek úgy, hogy abbahagyják a gyerek etetését.
Az eset természetesen nem maradt titokban. A kisgyermek számára ez az erőszakos cselekedet komoly traumát okozott. A korábbihoz képest megváltozott a viselkedése, sírva ment óvodába, szomorúvá és zárkózottá vált. Ezen felül még étkezési problémái is lettek.
A szülők átiratták a gyermeket egy másik intézménybe, azonban az óvónők és a dajka felelősségre vonása nem maradt el. Számonkérték őket kiskorú testi és érzelmi fejlődésének veszélyeztetése miatt. A Székesfehérvári Járásbíróság 120 óra közmunkára ítélte őket, de az ügyészség további súlyosbításért fellebbezett. Szerintük az elkövetők felfüggesztett börtönbüntetést és foglalkozástól való eltiltást érdemelnének.
A megjelent cikkel kapcsolatban több szülő is kifejtette a véleményét. Szinte mindenki egyetért azzal, hogy az említett óvodapedagógusokat örökre tiltsák el a gyerekekkel való foglalkozástól, mert veszélyesek rájuk nézve. A hozzászólásokból azonban egyértelműen látszik, hogy sajnos sok helyen előfordulnak kisebb-nagyobb bántalmazások, sérelmek. Többen beszámoltak arról, hogy hosszú évekig nem bírtak húst vagy tejes dolgot enni, mert hasonlóképpen rájuk erőlették az óvodában.
Milyen hatásai lehetnek az óvodai bántalmazásnak?
Az óvodába a gyermek általában vidáman, jókedvűen megy. Sok a kisgyerek, jókat lehet játszani, szaladgálni, nevetni. Ha szeretettel és odafigyeléssel fogadják, akkor ő is így fordul az óvodapedagógusok felé. Kiépül a bizalom, meg lehet beszélni a problémákat, és senki nem érzi úgy, hogy bántják.
Ha a helyzet nem ilyen egyszerű, és az óvónők vagy a dajkák különböző szituációkban megszégyenítik, a társak előtt bántják, és erőszakkal próbálják rávenni dolgokra a gyereket, akkor annak súlyos következményei lehetnek. Nem csak a felnőttek számonkérésére nézve, hanem sokkal inkább a gyermek testi és érzelmi fejlődése szempontjából.
Milyen tünetek árulkodnak arról, hogy a gyermeket bántják az oviban?
Bujdosó Balázs országos igazságügyi gyógypedagógus és pszichológus szakértő egy interneten megjelent cikkben azt nyilatkozta, hogy nem a fizikai-lelki bántalmazásnak vannak tünetei, hanem általános tünetegyüttes létezik. A gyermekbántalmazással kapcsolatos tünetegyüttes lényege pedig a változás, ami a gyermek megváltozott magatartásában nyilvánul meg.
A gyermek viselkedésében bekövetkező változások a szülők számára egyértelműek lesznek. Ha korábban nyugodt, jókedvű volt, azonban egy ideje feszültnek, néha agresszívnek tűnik, az mindenképpen figyelemfelkeltő. Ugyancsak érdemes szülőként odafigyelni akkor, ha az amúgy jó evő gyermek egyszer csak válogatós lesz, turkálja az ételt és étvágytalannak tűnik.
A testi bántalmazásnak egyértelmű tünetei vannak, a lelki terrort azonban sokkal nehezebb felismerni. Sokszor a gyermek még olyan kicsi, hogy nem is igazán tudja megfogalmazni, hogy mi bántja. Egyszerűen csak nem jó érzéssel indul el reggel, feszült lesz, ha az óvodáról van szó, vagy gyakrabban fájhat a feje, illetve a hasa hétköznapokon.
Mit tehetsz szülőként, ha azt gyanítod, hogy a gyermekedet bántják az óvodában?
Első lépésként érdemes az óvodavezetőhöz fordulni. A szülő kérheti, hogy az észrevételeit vizsgálják ki. Amennyiben nem kap választ, akkor ajánlott hivatalos levél formájában megfogalmazni a panaszt, mert arra kötelesek válaszolni. Amennyiben ezt elmulasztják, akkor a szülő az adott óvoda fenntartójához fordulhat a panaszával. Szintén írásban, tértivevényes levél formájában.
Az Oktatási Jogok Biztosának Hivatalához is fordulhat a szülő. Itt minden hozzájuk érkezett panaszt kötelesek kivizsgálni. Van lehetőség szóban és írásban is bejelentést tenni azután, hogy az adott óvodával már megpróbálták rendezni a helyzetet.
Az érintett szülőnek érdemes megkérdezni a többi szülőt is, mert nagy valószínűséggel nem egyedi esetekről van szó. Szinte biztos, hogy ha egy óvodapedagógus nem megfelelő eszközöket alkalmaz egyik gyermeknél, akkor a többinél is hasonlóan jár el. Ha a szülők összefognak, akkor egymást támogatva határozottabban léphetnek fel a bántalmazókkal szemben.
Kép forrása: Anna Shvets fotója a Pexels oldaláról