Önostorozás, "jószándékú” barátok, szomszédok tanácsai, médiából áradó tökéletesség mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy első gyermekes anyukaként elbizonytalanodj önmagadban. Ne hagyd magad, erősítsd az önbizalmad a következő tippekkel!
1.Ha nem tudod, kérdezd meg!
Senki nem születik úgy, hogy minden kérdésre tudja a választ. Ne aggódj, ha neked is vannak kérdéseid, ez természetes. A lényeg, hogy tudd, hogy hol kapsz megbízható válaszokat ezekre a kérdésekre. Nem, ezek a válaszok nem biztos, hogy a szomszéd nénitől jönnek majd, sokkal inkább egy jó szakembertől, egy témához kapcsolódó könyvtől, vagy más, tapasztalt anyukától.
2. Ha túl sok az információ, akkor állj meg egy pillanatra!
Amint elkezdesz egy témának utánanézni, nagyon hamar rájössz, hogy még több kérdésed lesz. Ha több embert kérdezel meg ugyanarról a problémáról, akkor szembesülhetsz azzal, hogy néhányan egymásnak ellentmondó tanácsot kapsz.
Kezdő anyukaként hajlamos lehetsz arra, hogy túlságosan adsz mások véleményére, hagyod magad befolyásolni. Ennek oka, hogy nem bízol eléggé magadban.
Mit tegyél, ha ilyen helyzetbe kerülsz?
A legfontosabb, hogy ne pánikolj! Gyűjtsd be az információkat és legyél türelmes! Hagyd, hogy leülepedjenek benned, és szépen lassan alakítsd ki a saját álláspontodat a témádban. Mégpedig úgy, ahogy a szíved diktálja. Ha valamelyik tanács szimpatikus neked, akkor próbáld ki. Ha viszont úgy érzed, hogy nem tudsz azonosulni vele, akkor engedd el. Ne gyötrődj rajta!
3. Ha az élet felülírta az elképzeléseidet, akkor alkalmazkodj!
Amíg várod a babádat, sok minden megfordul a fejedben.
Felkészülsz, utána olvasol, hogy milyen fázisai lesznek majd a szülésnek. Biztos vagy benne, hogy természetes úton adsz életet a gyermekednek, de végül császármetszésre lesz szükség.
Eltervezed, hogy milyen lesz majd a karodban tartani, szoptatni, megölelni és játszani vele. Elképzeled, hogy békésen alszik majd a kiságyában, miközben te állsz mellette és csodálod. Elképzeled, hogy jókat nevettek majd minden nap, amikor együtt játszatok.
A valóság azonban gyakran más, mint amit elképzeltél. Talán hajlamos vagy rá, hogy önmagadat okold azért, mert nem úgy alakultak a dolgok, ahogy eltervezted. Rágódsz rajta hetekig, és különböző érveket hozol fel, amivel bizonyíthatod a hibádat.
Ezt ne tedd! Nem változtat meg semmit! Ha önmagadat hibáztatod, azzal nem tudod utólag megváltoztatni például a szülés menetét. Nem te vagy a hibás, ha a babád farfekvéses volt. Örülj inkább, hogy észrevették, segítettek neki és most ott van melletted.
Nem úgy alszik, vagy nem úgy eszik, ahogy a többi gyermek? Fogadd el, hogy minden gyermek egyedi! Még nagyon sok olyan helyzet vár rátok, amiben a gyermeked nagy valószínűséggel nem úgy viselkedik, mint a többi.
Engedd el ezeket az önmagadnak állított irreális elvárásokat! Ha rossz a hangulatod ezek miatt, akkor állj meg egy pillanatra, vegyél egy mély levegőt, és emlékeztesd magadat arra, ami tényleg fontos. Ha tudatosan teszed ezt, akkor egy idő után már egyre kevésbé jutnak eszedbe bántó gondolatok, mert képes leszel a dolgok jó oldalát meglátni.
Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról