Amit elvárhatunk egy hároméves gyermektől az óvodakezdésre
1. Köszönés
Amikor megérkezik valahová, vagy épp távozni készül, akkor tudjon köszönni. A szülők erre a legkönnyebben példamutatással taníthatják meg a gyereküket.
2. Szobatisztaság
Az óvodák többségében ennek a kritériumnak meg kell felelni, 3 éves korra testileg és mentálisan is meg kell érnie a gyereknek a szobatisztaságra. Az persze még nem várható el egy leendő ovistól, hogy a wc-ben mindent egyedül intézzen, vagyis hogy kitörölje önállóan a fenekét, de nyugodtan taníthatjuk őt erre.
Vekerdy Tamás szerint ha nem siettetnénk a szobatisztaságot, akkor az magától is bekövetkezne.
Azt ajánlja, hogy
- nyáron szaladgáljon sokat meztelenül a gyerek
- ha éppen kakil vagy pisil, akkor hívjuk fel rá a figyelmét: "Anna most pisil"
- ne siettessük, ne görcsöljünk rá, mert azt a gyerek is megérzi, és akár az ellenkezőjét is elérhetjük vele: hogy elkezdi visszatartani a székletét vagy a vizeletét
- amíg kéri a pelenkát, addig adjuk rá, ne vegyük el tőle akkor sem, ha például kakilni csak abba szeretne
3. Kommunikáció
Bár magától értetődőnek tűnik, vannak olyan gyerekek, akiknél később indul be a beszéd, ezzel mindenképp foglalkozni kell. Hiszen egy óvodástól már elvárható, hogy akkora szókinccsel rendelkezzen, hogy az óvónéni felé tudja jelezni az igényeit, szükségleteit, de el tudja mondani a gondolatait és érzéseit is. Ahogy az is fontos, hogy a beszéde minél tisztább, érthetőbb legyen és tudjon válaszolni a neki feltett egyszerűbb kérdésekre.
4. Evőeszköz használat
Ne az oviban lásson és használjon először evőeszközt! Otthon ismertessük meg a kanálon kívül a villával és a tompa élű kiskéssel is, hiszen az óvodában már ezeket az evőeszközöket is használják a gyerekek. Ha valaki hosszú ideig használ cumisüveget, az később szájüregi és fogászati problémákhoz vezethet, sőt, még a beszédre is hatással van, logopédusra lehet szükség idővel.
5. Nem cumizik
Dr. Jókay Kinga, az RMC gyerekorvosa szerint egy bizonyos életkor után már a cumira sincs szükség:
”Az első évben, 0-12 hónapos korig abszolút szüksége van a csecsemőnek arra, hogy szopjon, nem csak folyadék- vagy kalóriahiány miatt. Van, aki cumit ad, van olyan baba, aki az ujját vagy az öklét szopja, de olyan is akad, aki az anyamellen szeret a legjobban cumizni. Nincs ezzel semmi baj. A hangsúly azon van, hogy meddig tart mindez. Mert ami egy 9 hónaposnál még egészséges és szükséges, az egy 3 évesnél már nem. Később ugyanis számtalan baj lehet abból, ha nem tud időben leszokni a gyermek.”
6. Önállóan eszik, iszik
Az evőeszköz használata mellett nagyon fontos, hogy megkóstolja az ételeket, még ha nem is ismeri mindegyiket. Ahogy az is, hogy önállóan tudjon enni. De ugyanez igaz az ivásra is: nem az óvoda dolga megtanítani a gyereket arra, hogy kell pohárból inni. Ezt a gyereknek már tudnia kell, mire óvodás lesz.
7. Öltözködés
A védőnő szerint öltözködéssel kapcsolatban az alábbi dolgok várhatók el az egyes életkorokban:
- 1-1,5 éves korban: néhány ruhadarabot egyedül is le tud már venni, például a sapkáját, zokniját, kesztyűjét.
- 1,5-2 éves korban: általában már teljesen egyedül le tud vetkőzni
- 2,5 éves korban: önállóan fel tudja venni a nadrágját
- 3 éves korban: már a pólóját, pulcsiját és a zokniját is egyedül veszi fel
- 3-4 éves korban: egy kis segítséget igényel még, de szinte önállóan vetkőzik le és öltözik fel
- 4-5 éves korban: teljesen önállóan öltözködik, a cipőjét is be tudja kötni
Ne feledkezzünk meg a lábbeliről sem: egy ovisnak már fel és le kell tudnia venni a cipőjét.
8. Orrfújás
Nem alapkövetelmény, de jó, ha 3 éves korára önállóan ki tudja fújni az orrát. Játékos gyakorlatokkal taníthatjuk őt erre, például úgy, hogy egy pingponglabdát kell elfújnia az asztalon az orrával.
Indexkép: congerdesign képe a Pixabay-en