Az agresszió gyakran egy válasz a környezeti hatásokra
A fiúk általában lassabban érnek, mint a lányok. A társadalom azt várja el tőlük, hogy már kiskorukban legyenek férfiasak, vagyis rajtsék el az érzelmeiket, ne sírjanak, ne hisztizzenek, mert az olyan kislányos. Pedig a fiúknak több gyengédségre lenne szükségük a szüleiktől.
A tesztoszteron miatt a szakemberek szerint a férfiak hajlamosabbak az agresszióra és az erőszakosságra, mint a nők. Egy másik megközelítés szerint azonban az agresszió gyakran egy válasz a környezeti hatásokra. Vagyis ha a kisfiúkat más hatások érik, akkor csökken az agresszió - erről a psychologytoday.com írt.
A szakértők szerint a kisfiúknak - pont azért, mert lassabban érnek - több ölelgetésre, babusgatásra, dédelgetésre lenne szükségük, ahogy hosszan tartó szoptatásra is, valamint arra, hogy nyugodtan kifejezhessék az érzelmeiket mindenféle bűntudat nélkül.
Az első években egy biztonságos "fészekre" van szükség
Amikor az ember világra jön, még gyámoltalan, egyedül teljesen életképtelen. Egy biztonságos kis "fészekre" van szükség ilyenkor, amit a szülők teremtenek meg a gyermekük számára.
Az első években törekedni kell
- a hosszan tartó, igény szerinti szoptatásra
- arra, hogy kisbabánk jelzéseire mindig azonnal reagáljunk, csökkentve ezzel a stresszt
- arra, hogy gyakran ölelgessük, simogassuk, dédelgessük őt
- arra, hogy sok gondoskodást kapjon a felnőttektől
- arra, hogy eleget legyen kint a szabad levegőn, kiskorban naponta több órát is játszhasson a természetben vagy a játszótéren
- arra, hogy egy pozitív, támogató közösségben lehessen.
Vekerdy Tamás is úgy vélte:
"Az fogja jól bírni az élet megpróbáltatásait és az lesz eredményes, aki gyerekkorában jól érezhette magát a bőrében, érzelmi biztonságban nevelkedett, önbizalmát megerősítették, nem hagyva, hogy a külvilág (esetleg az iskola) tévesen értelmezett fölösleges követelményekkel túl korán megtörje. Akit megvédtek a külvilággal, igen, ha kell, az iskolával szemben is.”
A szakértő továbbá úgy gondolta, hogy a gyerekeknek arra van szükségük, hogy naponta több órát is a szabad levegőn játsszanak. Szerinte a mozgáshiány a beszédhiányosságokkal is összefügg.
”Némi túlzással: amennyivel kevesebbet töltenek, annnyivel ,,rosszabbak”, ,,idegesebbek” - mondta.
Vagyis ha a fent említett igényeket kielégítjük, akkor a gyermek megtanul bízni magában és másokban. Ellenkező esetben lehet, hogy nem fogja találni a helyét a világban, nem tud kapcsolatokat kialakítani, nem tanul meg bízni sem. Ennek pedig agresszió is lehet a következménye.
Olvasd el ezt is: Férfiak, akik sohasem lehetnek gyengék - tragikus árat fogunk fizetni, ha továbbra sem hagyjuk nekik
Idézetek forrása: Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság c. könyve
Indexkép: Depositphotos.com