Nem kell tökéletes apának lenni, de jelen kell lenni
Vekerdy Tamás pszichológus gyakran hangoztatta, milyen fontos, hogy a gyerekek elég minőségi időt töltsenek a szüleikkel. Az anyákról általában több szó esik, de most az apákról fogunk beszélni.
Sok apa számára az a természetes, hogy ő dolgozik, az anya pedig intézi a gyerekekkel kapcsolatos teendőket.
Azonban amikor hazajön a férfi a munkából, fontos lenne, hogy bemenjen egy kicsit a gyereke szobájába. Hogy abban a félórában ne foglalkozzon semmi mással, ne nézegesse a telefonját sem, csak a gyerekére figyeljen.
Vekerdy Tamás szerint az apáknak, hasonlóképp az anyákhoz, nem kell tökéletesnek lenniük, csak "elég jó" apáknak. Az viszont nagyon fontos, hogy jelen legyenek a gyerekeik életében.
"De a jelenlét fontos. És különösen fontos, sorsformáló erejű a fiú számára, hogy érezze: az apja büszke rá. Ezt persze nem kell folyton hajtogatni, elég, ha érzésként jelen van, már táplálja a kapcsolatot és növeli az önbizalmat!
Bár az apa jellemzően kevesebbet van együtt a gyerekkel, mint az anya, valamennyi együtt töltött időre szükség van, és nagyon kell az érzelmi kapcsolódás, a szeretet és a kölcsönös bizalom.
Ezek vezetnek oda, hogy élvezetes lehet az együttes tevékenység, hogy az apa példaképpé válhat, hogy egyszerre tudja nyújtani a közelség és a megnyugtató távolságtartás élményét" - mondja a szakember.
Besegít vagy aktívan részt vesz?
Érdekes kérdéskör az is, hogy apa csak besegít-e otthon, vagy aktívan részt is vesz-e a tennivalókban.
Mi nők ugyanis hajlamosak vagyunk egymás között úgy fogalmazni, hogy kinek mennyit segít be a férje otthon. Van aki azt mondja, az ő férje semmit nem csinál otthon, semmiben nem segít a kicsi körül. Míg más büszkén meséli, hogy az ő férje bizony még egy vacsorát is összedob a gyerekének ha úgy alakul, ráadásul mindig ő viszi edzésre, vagyis nagyon sokat segít otthon.
De miért használjuk a segít szót? Az apa is szülő. Ugyanúgy ahogy az anya. Teljes értékű szülő. Akinek nem besegítenie kellene otthon, hanem aktívan kivennie a részét. Mert nemcsak a mi dolgunk gondozni, nevelni a gyerekünket, hanem az övé is.
Az apákra épp annyira szükségük van a gyerekeknek, mint az anyákra. Egy kisfiú számára az apa igazi példakép lehet.
Ha az apák komolyan veszik az apaszerepet, akkor a gyerekük kiegyensúlyozottabb és boldogabb lesz
Számos kutatás bizonyítja, milyen fontos, hogy a gyereknevelésből az apák is kivegyék a részüket.
Paul Amato, a Pennsylvania Állami Egyetem szociológusa, a szülő-gyermek kapcsolatok tanulmányozása során arra jött rá, hogy azok a gyerekek jobban teljesítenek, akiknek apjuk aktívan részt vesz a gyereknevelésben.
- Azok a gyerekek, akik mellett aktív apa van, kisebb eséllyel hagyják abba az iskolát és kerülnek rossz társaságba vagy akár börtönbe, mint azok, akiknek nincs jelen az életükben a férfi.
- Akik elkötelezett apával nőnek fel, azoknak általában magasabb az IQ-juk, és kevesebb pszichológiai problémával küzdenek az életben.
- Ha az apa komolyan veszi az apaszerepet, akkor a gyerekének nagyobb valószínűséggel lesz jó állása, egészséges, stabil párkapcsolata és barátai.
Indexkép: StockSnap képe a Pixabay-en