Ez ingatlantulajdonosnak, földhasználónak akár súlyos milliókba is kerülhet. Azt is érdemes tudni, hogy az időjárás miatt akár egy hónappal is korábban kezdhetik a szenvedést a parlagfűre allergiások. A szakemberek felhívják arra a figyelmet, hogy akit érint, az köteles június 30-ig az ingatlanán a parlagfű virágbimbó kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. A megjelölt határnap letelte után külterületen az Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság, illetve belterületen a település jegyzője ellenőrzéseket tart. A jogszabály a körzeti Földhivatalokat is bevonja az ellenőrzésekbe, ezek az általuk felderített területek adatait átadják az illetékes növényvédelmi hatóságnak. A jogszabály lényeges eleme, hogy a helyszíni ellenőrzésről a földhasználót előzetesen nem kell értesíteni.
A parlagfűvel fertőzött terület tehát rajtaütésszerűen közérdekű védekezés keretében lekaszáltatható. A védekezés költségét, illetve a kiszabott növényvédelmi bírságot azután a tulajdonos köteles megfizetni – vigyázat, az APEH útján adók módjára behajtható!
A mezőgazdasági területeken gazdálkodóknak fontos információ, hogy a jogszabály szerint a kultúrnövénnyel bevetett területen ha annak tőszáma „nem éri el az agronómiailag indokolt tőszám 50 %-át és a parlagfűvel való felületi borítottság a 30 %-ot meghaladja” szintén elvégeztethető a közérdekű védekezés. Ezért fontos a gyomos szegélyrészek kaszálása is. Aratás után a gabonatarlók állapotát is külön figyelemmel kísérik majd. A szigorúság indokolt, hiszen a becslések szerint a parlagfű-allergiások száma eléri a kétmilliót. Ez egyrészt kellemetlen és súlyos következményekkel járhat az allergiás számára, de sokba is kerül neki is - és mindnyájunknak az ún. társadalmi költségek miatt.