Ma viszont már 4 gyermek van itthon, a Nagyok is megértek a főzőcskéhez, a hatévesem szívesen ül a pulton, mikor ott tevékenykedem és „segít”, kevéssé vált az akkor még elég előkészítő pult. Akkoriban kezdőként nem gondoltam a holnapra, nem számítottam arra, hogy lesz még egy picink, illetve hogy a gyerekek megnőnek, esetleg segítenének néha. Kicsit kellemetlen ezt leírnom, mégis megteszem, tanuljanak a hibámból, a jól megtervezett konyha évtizedekig szolgálhatja tulajdonosát.
A konyhám alapterülete kicsi, el kell itt férnie a hatszemélyes étkező asztalnak és a székeknek, egy hosszú pultnak, természetesen rengeteg tárolóhelynek, hűtőnek, sütőnek, mosogatógépnek. Semmi extrára nincs szükség, a hosszú pult elengedhetetlen.
Nagy hévvel megkezdődött a tervezgetés, először csak úgy nézegettem a konyhát, majd papíron terveztem, aztán számítógéppel, sehogy sem akart megszületni a jó megoldás. Szégyelltem magam, lakberendező létemre nem tudom megoldani a saját problémámat, másoknak már annyit segítettem? Mentségemre legyen mondva, rengeteg minden gátolta a terv elkészítését. Lássuk, mik ezek:
- A helyiség 2,6*4,2 m, nem kicsi, de nem is nagy, főleg ha figyelembe vesszük, hogy hatunknak kell itt elférnünk az étkezőasztal mellett étkezéskor.
- Egylégterű nappali-étkező-konyháról lévén szó, fontos figyelembe venni a nappali berendezést is.
- Minden konyhai gép marad a régi helyén, kivéve a hűtőt, csak bővítésre van szükség, nem teljes átalakításra.
- Hűtőre szükség van, de a meglévőhöz nem ragaszkodom, kinőttük, régi, bővítéskor hova tegyem?
- Van egy nagy 1*2 m-es álló üvegtégla ablak, ez biztosítja a fényt, eltakarni nem szabad.
- Az étkezést mindenképpen itt kell megoldani 6 fő részére. A meglévő asztalt és székeket jó lenne megtartani, költségkímélő megoldás lenne.
- A hűtő, mosogató, sütő ergonomikus sorrendje meglegyen, bevált.
- Figyelni kell az egyes tevékenységek (mint pl. asztal mellé leülés, vagy alsószekrényből pakolás), és bútorok minimális helyigényére. Ezt nagyon fontos betartani, hiszen e nélkül használhatatlanná válhat a konyhánk, nem lelnénk örömünket benne.
A teljesség igénye nélkül néhány szempont, amit jó megfogadni: egy személy étkezéséhez min 50 cm asztalszélesség és 30 cm mélység szükséges. Ezt megszorozzuk annyiszor, ahányan vagyunk. Az asztalnál szükséges mozdulatokhoz szükséges helyigény a képen látható. A bútorok előtti mozgások minimum helyigénye mint pl. a sütőajtó lehajtása: 80 cm, szekrénybe pakolás: 90-100 cm, bútor mellett közlekedés: 60 cm.
Több terv is megszületett, mind rossz volt valami miatt, az egyik itt áll.
Itt látható, hogy a szekrény és a székek között nincs elég hely sem a közlekedéshez, sem pedig konyhai műveletekhez. A hűtők és szekrények ajtaja nem nyithatók. Az asztalnál 6 ember csak szűkösen férne el, egy embernek 50 cm-nél is kevesebb asztalszélesség jutna a meglévő asztalommal. 3 ember ráadásul a nappalinak háttal ülne - egy egylégterű nappali-konyha esetében ez is fontos szempont.
Addig kísérleteztem, míg megszületett a legjobb megoldás. Ennél is kompromisszumot kellett kötni, többet is: a fal és székek között éppen elég a hely a beüléshez, a hűtőt le kell cserélni 2 db pult alá helyezhetőre, majd hajolgathatunk. Azért 2 db kell belőle, mert 1 kevés, 2 db pedig a meglévő hűtőtérnél is nagyobb. Egy sor üvegtéglát takar a szekrény, de ez még nem tragédia. A meglévő székeim használhatók, az asztal fémváza nem, de az asztallap igen, az asztalosom méretre vághatja.
A kompromisszumok ellenére, azt gondolom, ez már egy használható, élvezhető konyha lesz számunkra. Fontosabb a nagy felület.
És hogy hogyan néz ki? Térbe fordítottam a pultot. Rengeteg tárolóhelyet és pultfelületet kaptam, a hűtők remekül elférnek, az étkezőasztal is rendben van, ráadásul világosabb is lett, hiszen a magas hűtő már nem állja a fény útját. Már csak meg kell valósítani.
Itt áll a régi és a tervezett konyhám.
Továbbra is várom megtisztelő kérdéseiket!
Oláh BernadettLakberendező, Feng Shui szakértő, kínai asztrológusElérhetőségeim: Honlap: http://dettydesign.hu |