Így jutottam el a pszichológiai tanácsadás, divatos kifejezéssel life coaching, valamint a tarot kirakás ezoterikus megközelítésének találkozása kapcsán a Szimbólumtanácsadásig.
Ez nem azonos a relaxációs, imaginációs módszerrel végzett szimbólumterápiával, bár nyilván közös alapfeltevéseken nyugszik. Én "normál" tudatállapotban, egy tanácsadói beszélgetés keretében vonom be eszközeim körébe a szimbólumokat. Természtesen rengeteg egyéb módszer hatott rám ezen az úton: pszichodráma, Hellinger-féle családfelállítás, hermetikus és humanisztikus asztrológia, hogy csak néhányat említsek közülük. Ezen kívül a zenei önkifejezés felfedezése, magamon megtapasztalt terápiás hatása is gazdagította a palettát.
Alaptéziseim, amelyeket tanácsadói munkámban használok, a következők:
- Abból indulok ki, ami a kliens számára itt és most a legfontosabb, a legerősebb érzelmi töltéssel bír az adott pillanatban.
- Elsődleges feladatom a folyamatban, hogy a kliens számára hozzáférhetővé tegyem saját belső világának, motivációinak, félelmeinek, hiedelmeinek rendszerét, tisztább rálátást biztosítsak számára jelen helyzetére, és azt is megláthassa, hogy a külső helyzet hogyan képezi le az ő belső világát.
- A szimbolikus kifejezésmód mozgósító ereje mind a feltáró, diagnosztikus fázisban, mind a változási, fejlődési folyamatban sokszorosa a verbális megfogalmazásénak, nem ad lehetőséget a "mellébeszélésre".
- A megoldások minden estben a kliens megoldásai legyenek, ha teszek is konkrét javaslatot egy-egy megoldási irány kipróbálására, az általa megfogalmazott igényekből indulok ki.
- A változás folyamatként működik, ezért többszöri találkozással járó tanácsadási ülés-sorozat hozhat tartós eredményt. A probléma gyökerének megtalálása sem feltétlenül történik meg azonnal, ráadásul a belátás, a megértés az alkalmazásnak csak alapfeltétele, az új működést ki kell dolgozni, beilleszteni eddigi életünkbe, megoldani az ezzel járó külső-belső konfliktusokat. Tehát a "te majd megmondod, mit kell csinálnom" megközelítést azonnal el lehet felejteni (ez részben a 4. pontból következik).
Alkalmazott módszereim:
1. Verbális helyzetfeltárás, rámelegedés, bizalomépítés: a tanácsadási folyamat, illetve minden egyes ülés elején a keretek, a fókusz, a kölcsönös elvárások tisztázása egy iránytott beszélgetés formájában történik.
2. Szimbolikus módszer kiválasztása: a helyzet, kérdés, probléma jellegének megfelelően javasolok módszert a téma körüljárására. Néhány példa:
-
Symbolon kártya választás: az adott helyzetet leginkább kifejező kártya, a kívánt állapotot jelképező kártya, és a két állapot közti híd, út kártyájának kiválasztása - egy lehetőség a sok közül.
-
Symbolon monodráma: a pszichodramatikus kép létrehozásához hasonlóan a kliens kiválasztja a helyzetben működő személyeket, saját belső szerepeit, érzelmeit, vágyait reprezentáló kártyákat, majd el is helyezi őket olyan fizikai távolságra egymástól, amely kifejezi egymással való viszonyukat, kapcsolódásukat. Ezután arra kérem a őt, hogy egy mondatos, tömör üzenetként, egyes szám első személyben fogalmazza meg az adott szereplő mondanivalóját. Pl. "Én vagyok az a részed, aki már nem szeretne együtt lenni az édesanyjával, ezért inkább hátat fordít neki és elszalad tőle." (Lásd a képen.) A teljes kép kirakása és megbeszélése után lehetőséget kap a kliens a kép átrendezésére, hogy az ideális, elérendő állapotot fejezze ki. Itt bekerülhetnek újabb, eddig hiányzó kártyák, szerepek, kikerülhetnek gátló funkciók, illetve megváltozhat a szereplők, tényezők egymás közti viszonya, elhelyezkedése is.
-
Tarot monodráma: ugyanezt a módszert a Crowley tarot kártyáival is lehet használni, ha éppen a sokkal áttételesebb, tudattalan érzelmekre ható szimbólumrendszer alkalmasabb az adott helyzet feltárására.
-
Tarot kirakás: szintén a tudattalan tartalmak feltárásakor, például fizikai tünetekben megnyilvánuló lelki problémák, vagy a kliens számára átláthatatlan, érzelmileg nagyon igénybevevő helyzet esetén a kártyákat "vakon" húzza, egy megadott elrendezés szerint. Az elrendezés lehet a hagyományos tarot-kirakások egyike (pl. Döntésjáték, Kelta Kereszt, Következő Lépés), vagy az adott helyzetre testreszabottan kialakított séma is. Egyik kliensem kérdése az volt, hogy mire, hogyan használja a tudását. A beszélgetés alapján a következő helyeket jelöltük ki: 1. Mit jelent nekem a tudás, miért fontos számomra? 2. Mire való, mire használjam? 3. Mire nem való, mire ne használjam? 4. Hol tartok most a tudásom használatának útján? 5. Hová juthatok el általa?
-
Montázs, rajz készítése: elsősorban egy cél, elérni kívánt állapot megfogalmazásához, az oda vezető működés megerősítéséhez, valamint a motiváció fenntartásához használom ezt az eszközt. Már az elkészítés során a képek kiválogatása, vagy éppen megrajzolása erős rámelegedést és elköteleződést hoz létre, a falra kiakasztva ez az érzés újra és újra előhívható. Nem elhanyagolható a saját alkotás megerősítő, kreatív energiákat előhívó "mellékhatása" sem. Elárulom, hogy lakásom falait jelenleg három saját készítésű montázs, egy saját rajz, és ki tudja, hány célzottan választott és elrendezett kép díszíti.
-
Zeneválasztás: a zene rendkívül erős érzelmi, önkifejező, azonosulást hívó erejét használom a terápiás hatás eléréséhez. Arra kérem a klienst, hogy válasszon ki egy olyan zeneszámot, amely kifejezi számára a helyzetet, amelyben van, vagy éppen olyat, amely a vágyott állapotban, vagy valamilyen szempontból jelentős helyzetben szólhatna. Lehetséges kérdések: Milyen zene szólt volna ideális esetben a születésedkor? Milyen zene szóljon a halálodkor? Milyen számot hallanál szívesen, amikor Életed Párjával találkozol? Mi szóljon az első gyermeked születésekor?
- Meseválasztás, meseírás: nehezen megközelíthető érzelmi probléma, mélyen eltemetett trauma estében a mesék segítségével eltávolított, mégis erőteljes érzelmi bevonódást létrehozó mágikus világ segíthet a kliens eltemetett, megtagadott, leszakított én-részeinek újraintegrálásában.
3. Feldolgozás: a szimbolikus módszerek használata közben és főleg után helyet adok a verbális feldolgozásnak, amely elmélyíti a megértést, valamint segít helyrerakni a felszínre került érzelmeket, melyek időnként nagyon intenzívek lehetnek. Ügyelek arra, hogy a megbeszélés ne "vigye szét" a szimbólumok energiáját, ne menjen el intellektualizálás, bagatellizálás irányába a kliens.
Nos, így dolgozom jelenleg. Módszereimet folyamatosan alakítom, gazdagítom, építkezem klienseim és kollégáim ötleteiből (és persze a sajátjaimból), tehát lehet, hogy ha eljössz hozzám, egy olyan módszerrel találkozol, amit itt nem soroltam fel. Azonban bármilyen módszert is használok, alapelveim fényében tudatosan mérlegelem a helyzet várható kimenetelét, hozzáadott értékét a kliens számára.
Amennyiben úgy döntesz, hogy saját fejlődésed útján a szimbólumok támogatásához folyamodsz, szeretettel várlak!
Tarot tanfolyam crowley szimbolumok - csoportos foglalkozás felnőtteknek
Domján MónikaPszichológus, Önismereti trénerElérhetőségeim: Cím: inSpirál Stúdió: Bp. 1094. Páva u. 6. II/2. Telefon: 06-20/245-53-43 E-mail: domjanmoni@gmail.com Honlap: http://www.inspiralstudio.hu http://inspiralstudio.hu/index.php/bemutatkozas/munkatarsaink/53-domjan-moni www.tavaszpont.com |