A friss ELTE-s kutatás szerint a kutyák képesek megtanulni, megjegyezni és egy bizonyos idő után megismételni azokat az akciókat, amelyeket a gazdáik mutattak nekik. A kutyák utánzó képességeire már a korábbi vizsgálatok is rámutattak, ugyanakkor ez a tanulmány az első, amely bizonyítja, hogy a kutyák képesek hosszú ideig az emlékezetükben tárolni az embernél megfigyelt viselkedést. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszék kutatóinak – Miklósi Ádám tanszékvezető egyetemi tanár és Claudia Fogazza, a Tanszék PhD-hallgatója – tanulmánya az Animal Cognition című szaklapban jelent meg.
Miklósi Ádám és Claudia Fogazza kutatásában arra kereste a választ, hogy a kutyák képesek-e akkor is sikeresen teljesíteni egy utánzáson alapuló feladatot, ha a megfigyelés és a végrehajtás közben hosszú idő telik el, illetve más tevékenységgel szakítják meg a folyamatot. A kísérletek során nyolc felnőtt kutyát „Csináld, ahogy én”- módszerrel tanítottak egyszerű feladatokra, például hogy a gazdák demonstrációját követve sétáljanak egy vödör körül, vagy húzzanak meg egy csengőt. A tanulási szakaszban a kutyáknak 5-30 másodpercet kellett várniuk, mielőtt megismételhették a tulajdonosok mozdulatait. A tesztek során azonban kutyák akár 10 perces szünet után is képesek voltak a gazdák által bemutatott akciók végrehajtására, sőt akkor is sikeresek voltak, ha a megfigyelést követően a gazda játszott velük vagy különböző egyéb feladatokat kellett végrehajtaniuk.
A kísérletek bizonyították, hogy a kutyák képesek mások akcióira hosszabb időn át is emlékezni, és ha lehetőségük adódik, akkor később ezeket az akciókat maguk is végre tudják hajtani. A kutyák hosszútávú memóriáját eddig főleg tárgy- és akciónevek alapján kutatták, az új felismerés kiválóan alkalmazható a kutyakiképzésben is.
Kép: Maggie Smith, freedigitalphotos.net
Hogyan emlékeznek a kutyák? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |