A Current Biology című folyóiratban közölt tanulmány szerint a "bébi-érzékcsalódás" nincs összefüggésben azzal, hogy egy anyának hány gyermeke van. A vizsgálatba bevont édesanyák átlagosan 7,5 centiméterrel becsülték alá a legfiatalabb utódjuk magasságát, míg a többi gyermekük méretét teljes pontossággal mérték fel.
Az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem kutatóinak részvételével készült tanulmány szerint ez egyfajta alkalmazkodó mechanizmus, amely a legsebezhetőbb utód táplálását és védelmét szolgálja. A kutatók 747 anyát vontak be a vizsgálatukba és arról kérdezték őket, hogy észleltek-e hirtelen bekövetkezett változást a legfiatalabb lányuk vagy fiuk magasságában közvetlenül az után, hogy újabb gyermeknek adtak életet. A résztvevők több mint kétharmada - 70 százaléka - igennel válaszolt.
Az érzékelésbeli változás elsősorban a család korábbi "kisbabájára" irányult és az anyák kisebb valószínűséggel érzékeltek magasságbeli változást a többi gyermeküknél. A kutatók szerint az anyák érzékelésében jelentkező hirtelen változás nem csupán azért van, mert az idősebb gyermek jóval nagyobbnak tűnik az újszülött mellett. Valójában azért történik, mert a szülők mindvégig érzéki csalódás áldozatai voltak, és a valóságnál kisebbnek látták a legfiatalabb gyermeküket. Amikor azonban új baba érkezik a családba, a varázslat megtörik és a szülők immár valós méreteiben látják a gyereküket - adta hírül a BBC News.
A résztvevők közül hetvenet arra kértek a kutatók, hogy falra rajzolt jelölésekkel becsüljék meg minden gyermekük magasságát. Az édesanyák sorra alábecsülték egyetlen vagy legfiatalabb - 2 és 6 éves kor közötti - gyermekük testmagasságát, míg sokan közülük remekül szerepeltek a többi gyermekük méretének, és a különböző hétköznapi tárgyak, úgy mint a fürdőszobai mosogató vagy a konyhapult magasságának megbecsülésében.
http://www.bbc.co.uk/news/health-25400724
Forrás: MTI
Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net