A statisztikák szerint világ női lakosságának majdnem felének volt már valamilyen köze a szexuális erőszakhoz. 20%-ukat kísérlik meg ugyanis életük folyamán megerőszakolni, további 20%-uknál pedig meg is valósul a szexuális bűncselekmény.
További veszélyt jelent, hogy az összes nemi erőszak 70%-át olyasvalaki követi el, akit az áldozat ismer. Ezek sokszor rokonok, barátok vagy (ex-)partnerek is lehetnek.
Az áldozatoknak a történtek után rendkívül nehéz újra visszatérniük a „normál” életükhöz. Valószínű, hogy évekig, sőt akár örökre is kísérteni fogja őket annak a napnak a történése, amikor nemi erőszak áldozataivá váltak.
Különösen nehéz azoknak a helyzete, akik az erőszakot követően teherbe estek. A nők gyakran összekapcsolják a bennük növekvő magzatot a rossz emlékekkel. Olyan kérdések foglalkoztatják őket ilyenkor, mint például:
- Mi lesz, ha olyan lesz, mint az apja?
- Mi lesz, ha ránézek és az a nap fog eszembe jutni, amikor az a szörnyűség történt?
- Tudnám-e szeretni ezt a gyereket?
A szexuális bántalmakat elszenvedő nők közül bizonyára sokan negatívan válaszolnak ezekre a kérdésekre. Ilyenkor gyakran úgy döntenek, hogy nem kívánják megtartani a születendő gyermeket, vagy pedig a világrajövetelt követően örökbe adják őket. Valószínűleg az fordul elő kevesebbszer, amikor valaki saját gyermekeként fel is neveli a bántalmazásból született csöppséget.
A 2014-ben Pennsylvania szépének választott Valerie Gatto is azok közé tartozik, akik nemi erőszak következtében fogantak. A 24 éves hölgy célul tűzte ki, hogy segít azokon az anyákon és gyermekeken, akik hasonló helyzetben vannak, mint ő és az édesanyja.
Valerie arra is felhívja a figyelmet, hogy nemcsak az anyák, hanem a megszületett gyermekek is áldozatok. Utóbbiak közül sokan küzdenek a megbélyegzettséggel és a fogantatásukkal kapcsolatos trauma feldolgozásával.
A lány kisgyermek korától érdeklődni kezdett az apja iránt. Édesanyja kezdetben csak annyit válaszolt a lány kérdéseire, hogy az apja bántotta őt. Néhány évvel később viszont őszintén elmondta, hogy Valerie biológiai apja kést szorítva a torkához kényszerítette nemi aktusra, miközben az hazafelé tartott a munkájából.
Az emberek többsége egy erőszakból született gyermek esetében bizonyára arra gondol, hogy rettentően rossz, sanyarú helyzet az övé. Valerie élete mégis pozitívan alakult, és ebben nagy szerepet játszott az is, hogy a lány édesanyja és a nagyszülei – akik szintén részt vettek a gyereknevelésben – mindig támogatták Valerie-t, és soha nem éreztették vele, hogy ő lenne a hibás azért, ami az anyjával történt évekkel ezelőtt.
Valerie már eddig is a megerőszakolt nők és azok gyermekeinek hangja volt, amelyet a jövőben is szeretne tovább folytatni, ezzel támogatva és példát állítva mindenkinek, aki valaha is ilyen helyzetben találja magát.
Amikor egy nőt megerőszakolnak és terhes lesz, bizonyára a legnehezebb döntés az, hogy megtartsa a magzatot. Valerie példájából úgy tűnik viszont, hogy egy rémálomból is lehet egy csodálatos, új élet.
Képek: Wikimedia Commons, facebook.com/valeriegatto