A képzések.hu szakemberei – a magyarországi felnőttképző cégek többségének támogatását bírva – a közelmúltban azt javasolták, hogy a kormány gondolkodjon el, és az illetékesek tegyenek konkrét intézkedéseket a diákhitel igénybevételi lehetőségeinek kiterjesztésére az iskolarendszeren kívül szervezett OKJ-s képzések esetében is.
Takács Zoltán ügyvezető igazgató szerint a Diákhitel-rendszer kiterjesztésére az alábbi okok miatt van szükség:
A felnőttképzési törvény 2013-as módosítása óta (de főleg az utóbbi három évben) a felnőttképzési online statisztikák szerint a tanulói létszám folyamatosan csökken.
2013-ban még 152.000-en iratkoztak be az államilag elismert OKJ-képzésekre, addig 2014-ben már csak 142.000-en, 2015-ben 140.000 fő, az idei első 5 hónapban pedig mindössze 40.000-en kezdték meg tanulmányaikat ebben a rendszerben.
Ugyanakkor a munkaerőpiacon folyamatosan nő a betöltetlen pozíciók száma, miközben a cégek hatalmas munkaerőhiánnyal küzdenek, egyre több problémát okoz a képzett szakemberek megtalálása és alkalmazása.
A probléma alapvető oka, hogy a korábbi törvénymódosítások drasztikusan megemelték a tanfolyamok minimális időtartamát, ami magával hozta a kurzusok árainak erőteljes emelkedését.
Azoknál a szakmáknál, amelyek iránt Magyarországon nagy a kereslet – ilyen például a hegesztői és a villanyszerelői munka –, a hazai képzések időtartama és az oktatás ára is az egekbe szökött, aminek a megfizetését csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak.
A diákok többsége szeretne az állam által biztosított ingyenes OKJ-tanfolyamokra bejutni, de a Szakképzési Centrumok jelenleg is nagyon leterheltek.
A másik probléma, hogy az ingyenes OKJ-tanfolyamok az iskolarendszerű képzésekre vehetők csak igénybe.
A hivatalos OKJ-jegyzék viszont számos olyan speciális tanfolyamot tartalmaz, melyek csak iskolarendszeren kívül végezhetőek el és ezekért a tanulónak keményen fizetnie kell.
Sok olyan tanfolyam van, melynek a díja – a vizsgadíjakkal és az egyéb járulékos költségekkel együtt –többszázezer forintra tehető és sokaknak még a részletfizetési lehetőség sem jelent kiutat.
Megközelítően százezer olyan tanulni vágyó ember él jelenleg hazánkban, akik számára reális megoldás lenne egy kedvező kamatozású diákhitel törlesztési lehetőség.
A jelenlegi igen nehéz munkaerő-piaci helyzetben a kormánynak minden lehetőséget meg kell ragadnia, hogy a szakképzést és az oktatást támogassa, hiszen szakképzett munkaerő hiányában semmilyen gazdasági növekedést nem lehet megvalósítani.
Takács Zoltán – a képzések.hu országosan integrált oktatási adatbázis ügyvezető igazgatója – az ebben a tárgykörben született szakmai állásfoglalását hivatalosan is eljuttatta az illetékesekhez, arra kérve a minisztérium szakembereit, hogy a képzések.hu javaslata alapján készüljön megalapozott hatástanulmány ebben a témában.
A speciális támogatási lehetőségek kidolgozása és bevezetése egyaránt érdeke a hiányszakmákat elsajátítani vágyóknak, az oktatási intézményeknek, a tanároknak, a hitelt közvetítő pénzintézeteknek és az oktatáspolitikusoknak.