Tüskés és vad kinézetű növények, mégis a lakás, vagy a kert pompás díszei lehetnek. Az élővilág félelmetes, mégis varázslatos növényei mintegy 100 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Eredetileg cserjék voltak, az esős, hűvösebb időjárási körülmények között, majd a sivatagosodás, a melegedő idő miatt külsőt változtattak, s alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz. Külsőjük megkeményedett, s leveleik helyett tüskék keletkeztek.
Rendkívüli vízmegkötő képességüket több népcsoport is felfedezte, s kihasználta. Egyes fajok ehetőek, így táplálékként szolgáltak, más fajokból víz nyerhető. Néhány kaktusz hallucinogén anyagokat tartalmaz, melyeket rituálék során használtak, illetve néhány faj a kaktuszpálinka alapanyagául szolgál.
Kaktuszok ültetése
Tévedés, hogy a kaktusz egyáltalán nem igényel vizet vagy tápanyagot, s csak sivatagi környezetben él meg. A sivatag, bár élettelennek tűnik, termel bizonyos mennyiségű humuszt, melyekben az állatok nyújtanak segítséget. Ráadásul a kaktuszok egy része nem csupán a sivatagban, hanem hegyekben is megtalálható. Ma már boltokban is találhatunk olyan földkeveréket, melyet kifejezettem kaktuszok számára állítottak elő. Házilag trágya vagy komposzt, kőzetanyag (a keverék 50 %-a), és lombföld keverékéből állítható elő a kaktuszok számára ideális talaj.
Védelem a kártevőktől
A legyek és szúnyogok miatt a lakásban sincsenek teljes biztonságban kaktuszaink. A lakáson kívül tartott növények könnyebben kezelhetők különböző vegyi anyagokkal, a benti kaktuszok azonban (főként a gyerekek miatt) nem szórhatók be bármilyen anyaggal. Utóbbi esetben célszerű a károsodott növényrészt eltávolítani, illetve a kártevőket lesöpörni. Természetes módszerrel is elpusztíthatók a kártevők; a dohánylevélből, fokhagymából, csalánból készült főzetek, illetve az alkoholos lemosás is segíthet.
Öntözés
A legtöbb kaktuszfajt ugyanolyan módszerrel locsolhatjuk. Teleltetés idején havonta csupán egyszer kapjanak egy kevés vizet. Nyáron, a növekedés idején 2 hetente merítsük bele vízbe, mintegy 3 másodpercig. A víz legyen normál hőmérsékletű, általában nem szükséges külön tápoldattal keverni. A legjobb tápanyag az állott esővíz, mely a csapvízzel szemben nem tartalmaz pl. klórt.
Tüskés szerelem |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |