Július 1-től bérelhető a Lupa-szigeten a hivatalosan Beachegg névre keresztelt találmány. A korábban az Iwiw közösségi oldalt is üzemeltető Virgo System által kifejlesztett hatliteres tojás alakú széf gyakorlatilag lophatatlanná teszi a parton felügyelet nélkül hagyott értékeinket.
Az ötletgazda, Halmi Gergő még 2015-ben kereste meg a céget egy guruló strandszéf tervével. A Virgo System úgy látta, az elképzelés remek, de érdemes lenne valamilyen dizájnosabb formát adni neki, így alkották meg a Beachegget.
A tojás négyszintes biztonsági rendszerrel bír. Az első a külső fém borítás, amelyet a tulajdonos karján lévő okos karkötő segítsége nélkül szinte lehetetlen feltörni. A második a mozgás hatására beinduló hangos riasztó, a harmadik a strand biztonsági őre, aki szintén jelzést kap, ha ellopták a tojást, a negyedik pedig a GPS rendszer, amely segítségével pontosan meghatározható, hol jár éppen a szerkezet.
Bár kezdetben volt róla szó, hogy a nagyközönség számára is megnyissák a Beachegg megvásárlásának lehetőségét, a kivitelezők végül mégis úgy döntöttek, csak strandok és hotelek kaphatnak belőle, akik bérbe adhatják őket a vendégeknek. Ezáltal mindössze ezer forintért kibérelhető a tojás, ami kevesebb, mint amennyit egy négytagú család fagyizásának költsége.
2016-os bemutatkozásakor hatalmas érdeklődés övezte a Beachegget. Így, bár egyelőre csak a Lupa-szigeten található meg, Halmiék reményei szerint hamarosan egyre több strandon és hotelben is elérhető lesz a szolgáltatás.
A kényelmi faktor ugyanis jelentős: hiába rendelkezik egy szállodalakó saját szobával és talán széffel is, valószínűleg megér neki ezer forintot az, hogy ha pénzre van szüksége vagy telefonálna, nem kell elballagnia az épületig, elég kinyújtania a kezét. „Korábban a társasházak építésénél úgy voltak vele, minek a lakásba WC, ha van a folyosó végén is.” – utalt az egyik fejlesztő arra, hogy a szkeptikus hangokkal ellentétben igenis megéri néha befektetni a kényelem érdekében.
Ezt a pultot keresd a strandon, ha Beachegg-et kölcsönöznél
Kép: Beachegg / Facebook
Az elmúlt hetek botrányai újra felvetették a kérdést, mennyire vannak biztonságban az adataink az ilyen nagyon okos eszközök használatakor. A strandtojás ugyanis az IoT (Internet of Things, magyarul Dolgok Internete) elv alapján működik, ami azt jelenti, hogy immár nem emberek kommunikálnak gépek segítségével, hanem gépek lépnek kapcsolatba egymással. A szakértő szerint ez a kérdés valójában egy folyamatos versenyfutás a fejlesztők és a rosszindulatú felhasználók között. Amíg nem használják túl sokan az eszközt, addig nem is igazán éri meg a feltörésével foglalkozni, a folyamatos árbevétel egy részét azonban mindenképpen a biztonsági rendszer fejlesztésére kell fordítani.
S hogy valójában lophatatlan-e a strandtojás? Természetesen aki nagyon elszánt, akár fel is tudja törni. Mégis életszerűtlen attól tartani, hogy a tolvaj majd a vészesen sípoló, a GPS-el pontosan meghatározható helyű szerkezet felnyitásával fog bajlódni, ha a szomszéd törölköző alól egy mozdulattal kiemelheti bárki más értékeit.
A fejlesztők most egy hasonló elven működő gyerekmegőrző kialakításán dolgoznak. Az elképzelés szerint egy karkötőt kapna a kicsi, egyet a szülő, aki ezáltal bármikor pontosan meg tudná nézni, merre jár esetleg elkóborolt csemetéje.
IndexKép: Beachegg / Facebook