(A kép illusztráció)
A település Petőfi Sándor utcai általános iskolájában többen rosszullétre, fejfájásra, szédülésre panaszkodtak, és a tűzoltók az intézményben kimutatták a szén-monoxid jelenlétét.
Az épületet átszellőztették, a mentők pedig a helyszíni vizsgálatok után tíz gyereket a berettyóújfalui, 33-at és egy felnőttet pedig a debreceni kórházba vittek.
Az iskolában három nyílt égésterű kazán működik. A megyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat vizsgálja, hogy az épületben van-e szén-monoxid-érzékelő.
Forrás: MTI
Hogyan védekezzünk a szén-monoxid mérgezés ellen?
A szén-monoxidot nem véletlenül nevezik csendes gyilkosnak. Színtelen, szagtalan, csak a fellépő rosszullét figyelmeztet a veszélyre. A tünetek azonban nagyon hasonlítanak egy átlagos rosszullétre: kezdetben fejfájás, hányás, aluszékonyság jelentkezik. Mire olyan súlyossá válik a helyzet, hogy gyanút fognánk, sokszor már késő.
- Ha potenciálisan veszélyes helyen – például kazánházban vagy fürdőszobában – jelentkeznek a tünetek, mindenképp menjünk ki a szabad levegőre! Ha ott enyhülést tapasztalunk, szinte biztos, hogy mérgezéssel van dolgunk. Akkor is gyanakodjunk, ha egy rokont rendszeresen felkeresve minden alkalommal ugyanazokat a tüneteket tapasztaljuk.
- Ha a környezetünkben észleljük a mérgezés jeleit valakin, azonnal hívjuk a mentőket! Ha a mérges gáz koncentrációja a levegőben eléri a 40 százalékot, már eszméletvesztés is bekövetkezhet, 60 szálékos arány pedig már elég a halálhoz.
- A lakás biztonságossá tétele érdekében tisztíttassuk ki rendszeresen a kéményt, kazánokat, kályhákat pedig csak szakemberrel szereltessünk fel, és gondoskodjuk a rendszeres ellenőrzésükről. Olyan szén-monoxid jelző készüléket pedig, amely jelez, ha magas koncentrációt észlel a levegőben, már viszonylag jutányos áron beszerezhetünk.
- További tudnivalók: Szénmonoxid-mérgezés: még javában tart a fűtésszezon!