Az Europol adatai alapján Magyarország az emberkereskedelem áldozatainak és elkövetőinek számát tekintve is a három legérintettebb európai ország között van
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) kutatásai alapján évente 5 000-20 000 főt érint a kényszerprostitúció és kétszer ennyi áldozatot követel a munkacélú kizsákmányolás. A jelenség visszaszorításának céljából a szervezet és az ORFK Ne hagyd! címmel indította el edukációs és prevenciós kampányát.
A kampány célja a veszélyeztetett célcsoport megszólítása, az áldozattá válás megelőzése és a társadalmi tudatosság növelése
"Fontos tudatosítani, hogy az emberkereskedelem különböző formái bárkit érinthetnek, mivel az általános tévhitekkel ellentétben az esetek többségében a kizsákmányolás nem elrablással, hanem önkéntes beleegyezéssel történik", mondta el a Ne hagyd! kampány sajtótájékoztatóján Lehel Balázs, a Nemzetközi Migrációs Szervezet budapesti irodavezetője.
"Tapasztalataink szerint mind a prostitúció, mind a kényszermunka áldozatainak többsége egy kecsegtető ajánlat - magas fizetéssel járó külföldi munkalehetőség, irreálisan tökéletes párkapcsolat - reményében bízza magát és teljes vagyonát, iratait a látszólag segítséget nyújtó emberkereskedőre. A potenciális áldozatok mellett kiemelten fontos a közvetlen környezetük, vagyis a tanúk figyelmének felhívása a jelenségre."
Lehel Balázs ismertette a szervezet társadalmi és online tudatosságot felmérő reprezentatív kutatásának eredményeit, melyek szerint a megkérdezettek több mint 80 százaléka gondolja úgy, hogy kizárólag erőszakos bűncselekmény, emberrablás útján válhat valaki emberkereskedelem áldozatává.
"Így nem meglepő sajnos, hogy a válaszadók 40 százaléka fenntartás nélkül jelentkezne olyan álláshirdetésre, amelyből nem derül ki a hirdető cég neve, illetve nem keltene bennük aggodalmat egy olyan hirdetés, amelyben külföldi munkavállaláshoz nem szükséges az idegen nyelv ismerete."
A szemléletformáló kampány részeként 1-1 kisfilm is készült
- Az egyik a főleg 14-20 év közötti, alacsony iskolázottságú nőket érintő szexuális jellegű kizsákmányolásról szól:
- A másik pedig a jellemzően a 30-50 éves korcsoportba tartozó, alacsony képzettségű, munkanélküli férfiakat érintő munkacélú kizsákmányolás veszélyeire hívja fel a figyelmet:
Az Európai Unió és a Belügyminisztérium által támogatott kampány során a leginkább érintett régiókban (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Baranya megye) szakértők bevonásával helyszíni edukációs programsorozattal is készülnek.
Emellett a nehagyd.hu/ honlap részletes információkat kínál a megelőzés és a segítségkérés, valamint a segítségnyújtás lehetőségeiről.