Na, még egyszer: NEM kötelező.
A már szinte hagyománynak számító hozzállás mind az álláskeresők, mind a munkaadók részéről az, hogy a fénykép elmaradhatatlan tartozéka egy önéletrajznak; szinte már beidegződés egy munkakeresőnél, hogy ha nem csatol fényképet az önéletrajzához, egész biztos olvasatlanul landol majd az amúgy kifogástalan CV-je a HR-es lomtárában.
Ugyanígy van olyan (nem a profik közé tartozó) személyzetis szakember, aki vizuális alapokra is helyezi a szelektálást, nem utolsó sorban azért is, mert egy gyakori névvel rendelkező pályázóról így - érthető okból - a közösségi oldalakról is szeretne információkat szerezni. Ez ugyan valóban megkönnyíti a munkájukat, de legalább ugyanennyire befolyásolja is őket.
Viszont a nyugat-európai trend szerint ez nem szükséges; sőt, az Egyesült Államokban tilos: félreértésekre, diszkriminációra adhat okot, mivel téves benyomást kelthet.
Egy kísérletben több, mint 5000 életrajzot küldtek el mintegy 2600 aktív hirdetésre.
Három csoportba sorolták az önéletrajzokat:
- vonzó nők és férfiak
- átlagos vagy előnytelenebb külsejű emberek
- fotó nélküliek
Az eredmény igen érdekes lett: amíg férfiként előnynek számított a jóképűség, addig nőként hátrányos volt a dekoratív külső még azokon a munkahelyeken is, ahol tényleg munkaköri elvárás az ápolt és kulturált megjelenés, ezért álláskereső nőként inkább ajánlott a fotó elhagyása, és a férfiak közül is csak azoknak javasolt a fénykép csatolása, akik (az ellenkező nem szerint is tényleg) jóképűek.
Az életkor alapú szűrésnek is egy fénykép a legjobb eszköze - Magyarországon sajnos erős a kor szerinti diszkrimináció is, így a 40 év feletti álláskeresők számára sem ajánlott a fotóval ellátott CV-vel való jelentkezés; számukra inkább a relevancia és a tapasztalat kiemelése fontos.
Ami azonban a legmeglepőbb: a munkáltatók sem járnak ezzel jól.
Hiszen mi történik olyankor, ha a PR-osok két hasonlóan megfelelő jelölt közül a számukra fénykép alapján szimpatikusabbat választják? Diszkriminálnak. És bár nálunk nem jellemző (még - de ki tudja, ki akar ebből tőkét kovácsolni), viszont külföldön számos esetben indítottak és nyertek is meg pert olyan munkavállalók, akiknek bíróság adott igazat abban, hogy a külsejük miatt nem alkalmazták őket.
De még ha ez nem is történik meg, akkor is szakmaiatlannak hat, ha (azon a kevés számú munkakörön kívül, ahol tényleg lényeges a megjelenés) a külsőddel próbálsz pozitívabb benyomást kelteni.
Kijelenthetjük hát, hogy épp itt az ideje, hogy a fényképes önéletrajzok nyugdíjba vonuljanak. De ha mindenáron fotót akarsz az önéletrajzodhoz csatolni, jó minőségben tedd - egy telefonnal lőtt, alacsony felbontású selfie csak ronthat az esélyeiden.
Indexkép: maxpixel