A Hyalomma marginatum nevű kullancsfaj Észak-Afrikában és Ázsiában őshonos, nemrég azonban Európában is észlelték. Németországban és Hollandiában felnőtt példányokat figyeltek meg, az MTA Ökológiai Kutatóintézete pedig a margitszigeti sünökben találta meg a rovar nimfáját, vagyis kifejletlen egyedét.
Rendkívül agresszív fajról van szó, amely akár üldözőbe is veszi a gazdatestet. Igazi veszélye azonban abban áll, hogy a krími-kongói vérzéses lázat terjeszti, amely védekezés nélkül 30 százalékos valószínűséggel okoz halált két héten belül.
A trópusi-szubtrópusi kullancsfajok lárva- és nimfaállapotban kerülnek Európába a vándormadarak közvetítésével. Normális esetben a hideg idő elpusztítaná őket, azonban az utóbbi évek enyhe telei kedveztek a túlélésüknek, a kifejlődésüknek és talán a szaporodásuknak is. A kifejlett példányok pedig már emlősállatokat és embereket is veszélyeztetnek.
Kapcslódó cikkeink:
- Pici, csúnya és nem mindig ártalmatlan - Hogyan védekezzünk a kullancs ellen?
- Maradandó károsodást okozhat a kullancsok csípése - hogyan védekezhetünk ellene?
- Lebénult a kullancscsípéstől a 7 éves kislány - ilyen betegségeket terjeszthetnek ezek a kis állatok
- Kullancskisokos, hogy ne dőljünk be a tévhiteknek
Kép (csak illusztráció): JerzyGorecki / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: