Legtöbben a vonaton utazáshoz használják a hüvelyk- és mutatóujjuk közé beépített apró chipet, így soha nem kell attól félniük, hogy otthon felejtik a bérletüket. 2017 júliusában a svéd SJ Rail vonattársaság adatai szerint nagyjából százan éltek ezzel a lehetőséggel, a számuk mostanra 4000-re nőtt.
A chip használata egyszerű: az utas csak odatartja a kezét a kalauznak, aki az okostelefonjával jelet küld rá, és az út máris ki van fizetve. Ez úgy lehetséges, hogy a szerkezet tárolja többek között a tulajdonosa bankártyaadatait is, sőt, a közösségi oldalakra is fel lehet menni a segítségével. A technológia működése leginkább az érintős bankkártyákéhoz hasonló.
A Stockholmban élő Várszegi Szilvia a Daily Mailnek elmagyarázta, hogy a chip passzív módon működik. Ez azt jelenti, hogy képes információt tárolni, amely egy másik készülék (jellemzően okostelefon) segítségével leolvasható, de önmaga nem tudja ezeket előhívni. A fiatal nő úgy érzi, neki személy szerint sok problémáját oldotta már meg az új technológia.
Az eljárás egyelőre még gyerekcipőben jár, így időnként előfordulnak olyan kellemetlenségek, hogy a jegyinformációk helyett a tulajdonos LinkedIn profilja nyílik meg a kalauznak, de a fejlesztők remélik, hogy hamarosan eltűnnek az ilyen jellegű hibák.
Chip a dolgozókba
Az emberek bőre alá ültetett chip nem új jelenség Svédországban. Először az Epicenter nevű vállalat tette lehetővé a dolgozói számára, hogy ezzel a módszerrel váltsák ki a belépőkártyájukat, és a kezdeményezés sikerét látva azóta több követőjük is akadt. Akik élnek a lehetőséggel, azok a chippel nyithatják az ajtókat, kezelhetik a nyomtatókat és fizethetnek az irodai menzán.
Az új technológia eközben egyesekben etikai, másokban biztonsági aggályokat vet fel. Többen amiatt aggódnak, hogy a chipek számítógépeit feltörve bárki összes személyes adatával visszaélhetnek a hackerek; mások azt nem tartják helyesnek, hogy az állam vagy a munkáltatók így gyakorlatilag bármikor nyomon követhetik a polgárokat és a dolgozókat – még úgy is, hogy ezekben a szerkezetekben (még?) nincs gps. Az azonban tény, hogy a munkáltató ezen a módon pontosan nyomon tudja követni a dolgozók épületen belüli mozgását.
Ben Libberton, a svédországi MAX IV Laboratórium mikrobiológusa szerint társadalomfüggő, ki mennyire fogadja el az újfajta technológiát: „Svédországban az emberek jól kezelik a technikai újdonságokat, és sokkal kevésbé állnak ellen az új ötleteknek, mint más országokban.” Hozzátette azonban, hogy könnyű visszaélést elkövetni akkor, ha valaki összes adatát egyetlen chip tárolja, ráadásul a testbe épített szerkezet akár gyulladást is okozhat.
Te beleegyeznél, hogy chip-et helyezzenek el a kezedben, vagy gyermekeid testén belül?
Kapcsolódó cikkeink:
- Okosórák és mobilalkalmazások, hogy mindig tudjuk, ki merre jár
- "Távirányítású" fogamzásgátló chip született Bill Gates támogatásával
- Mit tehetsz a gyermeked biztonságáért XXI. századi módszerrel
- A kisgyermekek autóban felejtését megakadályozó gyermekülést dobtak piacra
Kép: Shawn Hempel / shutterstock