Belefulladt a kétéves kislány a kerti medencébe
A Magyar Gyermekmentő Alapítvány budapesti egységét vasárnap riasztották Pilisre egy kétéves kislányhoz, aki a kerti medencébe esett. Az alapítvány hétfőn közölte a Facebook-oldalán, hogy a kislány életét már nem sikerült megmenteni.
Hozzátették, hogy nem ez volt az egyetlen eset aznap, amikor kerti medencés baleset miatt kellett segíteniük. Balatonszárszón egy hároméves kisfiút húztak ki a medencéből, őt még időben sikerült kimenteni.
Az alapítvány felhívta a figyelmet arra, hogy a kerti medencés balesetek többsége akkor történik, amikor a felnőttek a házban tartózkodnak, a gyerek pedig valahogy kilopózik. Egy pillanatnyi figyelmetlenség azonban a gyerek életébe is kerülhet.
"Javasoljuk, hogy a kerti medencéket, tavakat kerítsék körbe vagy fedjék le, amikor használaton kívül vannak, vagy zárják kulcsra a bejárati ajtókat, földszinti ablakokat" – írták a posztban.
Gyógymedencében fulladt meg egy hétéves kislány
Karcagon tavaly nyáron a gyógymedencébe fulladt bele egy hétéves kislány. Szülei elmentek a büfébe, addig kislányukat a gyerekmedencében hagyták. Ő azonban átment a mélyvízbe. Az úszómesterek vették észre és húzták ki őt, de már nem tudták megmenteni az életét.
Öt percig volt víz alatt a másfél éves kisfiú
Csodával határos módon túlélte a másfél éves Elijah, hogy 5 percig volt víz alatt. A szülők azt hitték, hogy a gyerekek a szobájukban alszanak, ők azonban felkeltek és kiszöktek a kertbe - írja a DailyMail.
Kamera is rögzítette, ahogy bement a kétéves Jaelyn, majd követte a másfél éves Elijah. Amikor a kisebbik elmerült, kétéves unokatestvére elindult szólni a felnőtteknek. A kert felé mutatott és azt mondta: "Elijah" - mesélte a vízbe esett kisfiú anyukája.
A kicsi el volt kékülve, a nő azonnal hívta a 911-et, amíg a húga újraélesztéssel próbálkozott. Csodával határos hamar mutatott életjeleket és mindenféle károsodás nélkül megúszta, hogy 5 percig volt víz alatt.
A medencében való fürdés szabályai
A statisztikák szerint a balesetek kétharmada medencében történik. Pár óvintézkedéssel viszont ezek elkerülhetők lennének. Dr. Kőnig Róbert gyereksebész szerint sok baleset megelőzhető, ha betartjuk a következőket.
Felhevült testtel ne!
Az egyik legfontosabb szabály, ami mind a medencés, mind az élővizes pancsolásra igaz, az az, hogy felhevült testtel sose ugorjunk bele a vízbe.
”Ha fel van hevülve a testünk, és az arcunkat a vízbeugráskor nagyon hideg víz éri, akkor búvárreflex alakulhat ki, ami szívritmus zavart okoz. Egy másik reflex pedig, úgynevezett Kratschmer reflex gégegörcsöt okoz” – mondja a gyerektraumatológus.
Hozzáteszi, hogy mindezt azzal tudjuk megelőzni, hogy mielőtt bemegyünk a vízbe, megmossuk vagy lefröcsköljük az arcunkat vízzel.
Sose játsszon egyedül víz mellett!
Arek Socha képe a Pixabay-en
A szakértő szerint a másik fontos szabály, hogy a gyerek sose játsszon egyedül a víz közelében. Mindig legyen mellette egy felnőtt, aki vigyáz rá.
”Ha kint van a gyerek és nincs letakarva a medence, akkor az olyan, mintha a vízben játszana. A medence letakarása pedig ne egy ponyva legyen, mert az nem védi meg, ha beleesik a gyerek. Vagy kerítésre, vagy egy olyan fedőre van szükség, amire ha rááll, akkor sem esik bele a vízbe.”
Tanulja meg felrúgni magát és forogni!
moerschy képe a Pixabay-en
Ha úszni még nem is tud a gyermek, fontos megtanítani neki azt, hogy bele tudjon ugrani a vízbe és fel tudja magát rúgni, hogy levegőt vehessen.
”Ilyenkor, ha felrúgja magát, akkor tud segítségért kiáltani. A másik, amit érdemes megtanítani, az pedig az, hogy tudjon körbe forogni 360 fokban. Így tud orientálódni, hogy merre kiabáljon” – hívja fel a figyelmet Dr. Kőnig Róbert.
A szakértő hozzáteszi, hogy a gyereknek azt is meg kell tanulnia, hogy tud létra vagy lépcső nélkül kimászni a medencéből. A legtöbb baleset ugyanis úgy történik, hogy beesik egy játék és utána akar ugrani. Ha ezeket a képességeket segítünk elsajátítani, akkor sok bajtól meg tudjuk óvni gyermekünket.
Azonnal kérjünk segítséget!
A fulladás és a vízi balesetek ellátása nem egyszemélyes. A gyerektraumatológus azt javasolja, hogy kiabáljunk segítségért. Amíg pedig ki nem érkezik a mentőegység, addig kezdjük meg az újraélesztést.
Indexkép: congerdesign képe a Pixabay-en