Az unió területén belül a magyar állampolgárok személyi igazolvánnyal utazhatnak, megszűnik a vám az uniós termékekre, szabadabban vállalhatunk munkát, valamint a magyar vállalatok indulhatnak más tagállamok közbeszerzésein és viszont.
Magyarország a fogyasztóvédelem szabályozási intézményrendszerében felzárkózott az uniós követelményekhez. A fogyasztóvédelmi törvény márciusi módosítása után a hazai szabályozásban hangsúlyosan szerepel a termékbiztonság kérdése. A forgalmazó például köteles jelezni a piacfelügyeleti szervezetnek, ha nem biztonságos árut észlel. A fogyasztók tájékoztatásában kiemelt szerepet játszik a címkézésen lévő információ, az új szabályozás szerint az Európai Gazdasági Térségből származó áruknál nem kell feltüntetni a származási helyet, de ettől el lehet térni abban az esetben, ha marketing- vagy egyéb szempontok indokolják. Harmadik országból - tehát EU-n kívülről - származó áruk esetén fel kell tüntetni a származási helyet. Élelmiszereknél fontos az egyértelmű információk feltüntetése, és a címkén szereplő tájékoztató nem lehet félreérthető.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával a gazdasági minisztérium megkötötte a békéltető testületek működtetésére vonatkozó ez évi támogatási szerződést. A jövőben nem kell eljárási díjat fizetni a békéltető testületekhez forduló fogyasztónak. A fogyasztóvédelmi törvény szabályozza azt is, hogy a testület határozatát, ajánlását a fogyasztóvédelmi felügyelőségeknek nyilvánosságra kell hozniuk.
Forrás: www.magyarorszag.hu