A legtöbb futó növény egy 12-14 cm.-es cserépbe van ültetve, de akár több méteres szárral rendelkezik. Ilyenkor jön az a jelenség, hogy a növény felkopaszodik, legtöbbször csak a szár legvégén van, néhány levél a többi részen csak a kopasz szár látszik. Nem a legszebb látvány, de a legtöbb magyar otthonban mégis így tartják ezt a növényt.
Mit tegyünk, ha mégis egy dús méregzöld levelű gyönyörű zöld dísznövényt szeretnénk nevelni? Nos, először is ne hagyjuk ezeket a növényeket 1-1,5 méternél hosszabbra megnőni. Ültessük be őket jó nagy cserépbe, és átültetés után a második évtől-tavasztól őszig adjunk nekik hetente tápoldatos vizet. Gondoljunk arra, hogy a futónövénynek egy idő után a földből elfogy a tápanyaga, ilyenkor csak sápadt, és fakó leveleket hajt. A friss hajtásokat minden fél méter után vágjuk vissza, így erős, dús hajtásokat kapunk rövid tömör íz közökkel.
Ha nem lefelé futó növényt szeretnénk nevelni, a cserép közepére tegyünk egy mohakarót, és erre futtassuk fel a növény szárát, amelyet kis apró drótokkal tudunk hozzá erősíteni a karóhoz. Több ilyen futónövényt is tarthatunk, ilyen a már említett szobai futóka, a kúszó filodendron, a pletyka, a nyíllevél, hedera. Tehát ne felejtse, ha egészséges dús futónövényre vágyik, bártan vágja vissza a növényt minden fél méterhajtás után, ne hagyja, hogy másfél méternél nagyobb legyen, ültesse minél nagyobb cserépbe, és tavasztól őszig pótolja rendszeresen a tápanyagot neki.
A mohakaróra felfutatott növényeket szintén metszeni kell, hogy megtartsák szép dús formájukat. Így igazi szoliter szépséggé fejlődik futónövénye.
Érdemes kipróbálni!
Kert-varázs magazin: www.viragcenter.hu