1. Gyöngyös hajbizgentyűk
A készen kapható hajcsat alapokhoz – vagy olyanhoz melyről már leesett a dísz - csak egy kis fantázia kell, egy pár gyöngy, néhány szalag, no meg ragasztó. A gyöngyöket fűzhetjük és kötözhetjük is, ahogy a képen látható, egyszerűen körbe kell tekerni a kész füzért a csattal együtt, de ha gyakorlott ragasztópisztoly-használó anyuka vagy, igazán szép és tartós eredményt érhetsz el ragasztással is.
Forrás: DIY-Accessories/Crafts / Youtube
Egy hajráf, amiről már leesett az eredeti dísz (vagy leszedtük, mert meguntuk) számtalan módon feldobható. A hajcsatnál látható drótos, tekerős megoldásból szép gyöngyös hajráf születhet. A felfűzött gyöngysort feldrótozzuk a hajráfra úgy, hogy minden gyöngy körül tekerünk egyet a rögzítő dróttal. Arra kell figyelni, hogy a drótvégeket egy szalaggal, vagy textilcsíkkal tekerjük be, hogy a fejbőrt ne irritálja a rögzítési pont. A technika használható egy szimpla hullámcsaton is. A fűzés persze a kicsi dolga legyen, így ő válogathatja össze a megfelelő színeket a saját (vagy a megajándékozandó kislány) ízlése szerint.
Forrás: Guidecentral English / Youtube
Anya, vagy nagyi régi láncából, vagy fűzött gyöngysorból is, pillanatok alatt készíthetünk hercegnős hajláncot: egyszerűen fűzzük át a két végét egy-egy hullámcsaton.
Forrás: Kayley Melissa / Youtube
2. Újrahasznosított palackok
Nagyon szép ékszerek készíthetők PET-palackokból. Például csillogó „drágaköveket” készíthettek azok aljából, ha akad hozzá otthon némi régi körömlakk. A méretre vágott ovális formákat különböző színű körömlakkal fessétek ki csillogóra. Egy karton, vagy dekorgumi hátlapot felragasztva, már kész is a drágakő. Ha ragasztotok bele egy medálnak való akasztót, esetleg textilszalagra ragasztjátok fel, máris ékszer lehet belőle.
Forrás: Randomona / Youtube
A PET palackokból „szeleteket” is lehet vágni karkötő gyanánt, ezek éleit vasalóval kissé megolvasztva-visszapöndörítve veszélytelenítsd. Ügyelj rá, hogy szaporán mozgasd a vasalón a műanyagot, különben odaragad. A karkötőalapot utána szintén körömlakkal festhetjük ki tetszőleges színűre. A belső oldalra felhordva a festéket, egész profi kinézetet kölcsönözhetünk a műnek. A kétoldalas cellux is jó barátunk, ha a műanyag palack mellett akad otthon némi maradék anyag, vagy szalag, hiszen egyszerűen körbe kell tekernünk egy hosszú csíkkal az üvegből vágott szeletet. A szabadon maradt végeket folyékony ragasztóval rögzíthetjük.
Forrás: Innova Crafts / Youtube
3. Ragasztópisztolyos trükkök
Nagyobb gyerekek ragasztópisztoly patronból is készíthetnek köveket, elég kiszínezni alkoholos filcekkel egy fóliát, vagy megrajzolni az apró gomb mintáját. A pisztolyból lassan érdemes a mintára nyomni az anyagot, különben buborékos lesz. A megszáradt kövecskét kivágás után elég lekenni átlátszó, csillogást adó körömlakkal. A festéshez, lakkozáshoz pedig a legjobb trükk, ha gyurmaragasztóval rögzítitek egy ceruza végén, így kreálva egy fogantyút a kőnek. Már kapható csillámporos patron is a ragasztópisztolyokba, ezekkel a legegyszerűbb bánni, hiszen csak egy hőálló felületre (pl. jénai tál aljára) kell belőle pöttyinteni, vagy megrajzolni a kívánt mintát és megvárni, míg kihűl.
Forrás: Randomona / Youtube
Ha nagyon bevállalósak vagytok, komplett koronát is lehet „rajzolni” egy kerek üvegtál aljára a forró ragasztóval. Átlátszó anyagból a népszerű jégkirálynő, Elza koronája készülhet, de aranyló patronnal bármilyen hercegnői tiarát csinálhattok. A csillámpor és a korábban készített hamis drágakövek egészen valódivá varázsolják majd. A kész tiarát legegyszerűbb egy gumihoz, vagy hajráfhoz erősíteni.
4. Szívószálak újrahasznosítása
A műanyag szívószálaknak is adhatunk új életet ékszerként, ráadásul nagyon egyszerűen. A legkönnyebben a „telefonzsinór” ékszerek készülnek, egyszerűen csak ki kell faragni a szívószálat – ha elég óvatos mozdulattal tesszük, szép, egyenletes spirált kapunk, mely úgy összeugrik akár a rugó.
A vékonyabb típusból pillanatok alatt készíthetünk szivárványos csuklópántot. Egyszerűen rakjunk tetszőleges sorrendben néhány különböző színű szívószálat egymás mellé és sütőpapíron át vasaljuk össze. Egy iratlyukasztó segítségével megoldható a rögzítés is, cipőfűzőszerűen egy szalaggal. Nagyobb mintalyukasztókkal pedig vághatunk bele különböző formákat.
Ha apróra daraboljuk a szívószálakat és egy kupacban vasaljuk le őket sütőpapír között, nagyobb felületet kapunk, melyből bármilyen formát kivághatunk. Egy tűvel kilyukasztva felfűzhetjük medálnak – például egy scoobydoo szálra.
Forrás: IdunnGoddess / Youtube
Ez csak néhány ötlet az interneten fellelhető számtalan csináld magad (diy) projektből, nem kell sok kézügyesség, vagy drága alapanyag, hogy mutatós, izgalmas játékokat készíthessünk. A gyerekek ráadásul sokkal jobban értékelik a közösen készített tárgyakat, a játékboltiakkal szemben. Ne féljetek belevágni, nagyszerű családi szórakozás!