Míg régen elég volt a kedves mosoly, a verhetetlen sajtos pogácsa, a kortalan játékos kedv és néhány vigaszt jelentő régi történet a szupernagyisághoz, a mai nagyszülők dolga már nem ilyen egyszerű: hatalmas kommunikációs szakadék tátong az „offline üzemű” nagymamák-nagypapák és a netfüggő, kütyümán unokák között. A gyerek nemhogy az egész nyári szünetet, de még egy hétvégét sem hajlandó a nagyinál tölteni, ha nincs wifi, és hiába ér rá játszani a mami meg a papi, ha konzol helyett csak tollasütőt hajlandók kézbe venni. A fiatalok egész nap a chaten lógnak, a nagyi pedig hiába várja, hogy a madzag végén megcsörrenjen a telefon. Mi a megoldás az idősek elszigetelődésének megelőzésére? Hogyan teremthető meg a kapcsolat a digitális bennszülött és az online világot madártávlatból szemlélő generáció között?
Magyarország legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója szerint a digitális tudástranszfer gyors és hatékony megoldás a problémára: ahogyan a nagyi megtanítja az unokát a sajtos pogácsa titkos receptjére, ugyanúgy vezeti be a gyerkőc az online világba a mamát meg a papát. De vajon ördögtől valónak tekintik-e a magyar nyugdíjasok a digitális kompetenciákat, és elfogadnák-e egyáltalán a fiatalok segítségét azok elsajátításában? – ezt vizsgálta a Telekom megbízásából készült reprezentatív kutatás. A felmérésből kiderült, hogy a 65 év felettiek 35%-a naponta, 9%-a hetente, további 9% pedig ritkábban ugyan, de szintén rendszeresen barangol a világhálón. Idegenvezető nélkül azonban nem jutnak messzire az online világban: a leggyakrabban űzött tevékenységek a hírek olvasása (74%) és az e-mail küldés-fogadás (67%). A szocializáció népszerű digitális terepeire már csak minden második idősebb felhasználó téved, az online videók nézése és az ügyintézés, valamint a chat pedig ennél is ritkábban használt szolgáltatások. A kényelmes internetes vásárlásra csupán 14%-uk vállalkozik, játszani pedig csak a megkérdezettek negyede ül le a monitor elé.
Az idősebb generáció a saját bőrén érzi, hogy internet nélkül ma már egyre nehezebb boldogulni: a világháló megkönnyíti a kapcsolattartást, és új lehetőségeket nyit meg, amelyeket a válaszadók 70%-a szeretne minél jobban kihasználni. Segítség nélkül azonban ez az igény a legtöbbször vágy marad. Ezen kíván változtatni a Telekom “LEGYÉLTEIS! Most generációs” kezdeményezése. A programban onnan érkezik majd a megoldás, ahonnan a nyugdíjasok a kutatás tanulsága szerint a legjobban várják: a szakavatott unokáktól. A csatlakozó középiskolás diákok olyan hasznos digitális megoldásokkal ismertetik majd meg a nyugdíjas közösségek tagjait, amelyek később megkönnyítik mindennapjaikat, erősítik családi és társas kötelékeiket és hozzájárulnak szellemi-mentális egészségük megőrzéséhez – ráadásul mindezt az iskolai közösségi szolgálat keretében.
A digitalizáció úgy tűnik valóban kortalan: a közös tanulás fejlődés, szórakozás lehetőségét még a 80 év felettiek is örömmel fogadták. Az idősek felzárkóztatását célzó program tesztidőszaka 2019 márciusában veszi kezdetét öt középiskolával és egy izgalmas versennyel. Utóbbiban digitális kihívásokban mérik össze a felkészültségüket a vegyes korösszetételű csapatok, miközben a nyugdíjasok egy-egy online képességet is elsajátíthatnak az egyes állomásokon.
További részletek: https://legyelteis.hu/most_generacios/