Jó, ha tudjuk...
hogy a mértéktelen napozás (különösen a déli órákban) számtalan veszéllyel járhat, így például:
- a bőr leégésével,
- a bőr korai öregedésével,
- napallergia kialakulásával,
- nagymértékű bőrleégés esetében a vérkeringés összeomlásával,
- a bőrrák kialakulásának lehetőségével.
A napvédő készítmények olyan olaj, tej, gél, vagy krém állagú kozmetikai termékek, amelyek a napfény emberi bőrre ártalmas sugarait elnyelik, szétszórják, vagy visszaverik, ezáltal védik a bőrt a sugarak káros hatásaitól.
Jó, ha tudjuk...
hogy a napfény okozta bőrgyulladásért, "leégésért", és az ebből fakadó bőrpirosodásért (erythema) főként az UVB sugarak felelősek, de a bőrrák kockázat szempontjából is elsősorban ezek a sugarak jönnek számításba.
A bőr közvetlen barnulását az UVA sugarak eredményezik. Kockázatuk a bőrrák kialakulásában szintén nem elhanyagolható. Kisebb mértékű bőrpírt, vagy bőrgyulladást okozhatnak, ezen kívül jelentős szerepük van a bőr korai öregedésének előidézésében.
Ahhoz, hogy egy fényvédő termék alkalmas legyen a napsugárzás okozta ártalmak megelőzésére, mind az UVB mind az UVA sugarak ellen hatékony védelmet kell biztosítania.
Jó, ha tudjuk...
hogy tökéletes 100%-os védelmet nyújtó fényvédő készítmény nem létezik. A gyulladást és közvetlen barnulást okozó sugarak spektruma ugyanis részben átfedi egymást, ezért minden káros hatású sugárzást egyetlen fényvédő készítmény sem képes kiszűrni.
Jó, ha tudjuk...
hogy a napozószerek fényvédő hatását a termékcímkén feltüntetett faktorszám jelöli. Ez a szám egy viszonyszám, mely azt mutatja, hogy a napozószer használatával mennyivel hosszabb időt tölthetünk a napon leégés nélkül, mint napozószer használata nélkül. Ha például bőrünk védelem nélkül a napon 10 percet képes leégés nélkül elviselni, akkor egy 12-es faktorszámú fényvédővel ez az idő 12 x 10 percre , azaz 2 órára növelhető.
A faktorszámok általában 4-től 30-ig terjednek, de ennél nagyobb, akár 60-as faktorszámú készítmények is léteznek.
Jó, ha tudjuk...
hogy a faktorszám csak a bőrgyulladást okozó UVB sugarak elleni hatásra vonatkozik, az UVA sugarakkal szembeni védelemről nem ad tájékoztatást. A termékcímkén, a napvédő faktoszám mellett javasolt feltüntetni a fényvédő hatékonyságát jelző "alacsony", "közepes", "erős" és "rendkívül erős" kategória megnevezéseket. Ennek célja a termékek könnyebb összehasonlítása a faktort jelző számok sokaságában.
Az ajánlás szerint a fényvédő készítmények címkéjén fel kell hívni a figyelmet a napozás okozta veszélyekre és figyelmeztető feliratokkal, képi vagy más megjelenítéssel tájékoztatni kell a fogyasztókat a túlzott napozás okozta kockázatokról.
Jó, ha tudjuk...
hogy az adott faktorszámú napvédő készítmény hatékonysága és termék helyes használata között szoros összefüggés van.
A faktor adott védelmi szintjének biztosítása szempontjából nem elhanyagolható az egyszeri alkalommal bőrre felvitt termék mennyisége, továbbá az sem, hogy a felhasznált napozószer milyen egyenletesen kerül a bőrre. Egy átlagos felnőtt test esetében egy-egy alkalommal 6 teáskanálnyi naptejet ajánlott használni, ami kb. 36 grammnak felel meg. Kevesebb mennyiségű (pl.: fele annyi) fényvédő termék használata esetén a védő hatás akár két-háromszor kisebbre csökkenhet.
A naptejek és krémek vastagabb réteget képeznek a bőrön, egyenletes elosztásuk nehezebb, míg az olajok vékonyan kenhetők és jobban szétoszlathatók, ezért gyermekek számára előnyösebbek.
A megfelelő hatékonyság biztosítása érdekében célszerű rendszeresen ismételni a fényvédő készítmény alkalmazását, különösen izzadás, fürdőzés, vagy törülközés után. Ez még a nagy faktorszámú, vagy "vízálló" feliratú készítmények esetében is ajánlott.
Ha nem akarunk lemondani a napsütés nyújtotta örömökről, tegyünk meg minden intézkedést annak érdekébe, hogy a lehető legbiztonságosabban élvezhessük előnyeit.
forrás: nfh.hu