Felkészülés az utazásra
A pakolás mindig sok stresszel jár. Ezt elkerülendő érdemes egy listával kezdened, mit szeretnél vinni. A gyerekek is készíthetnek maguknak, de azt érdemes megbeszélni velük, mert ők leginkább játékokkal pakolnák tele a csomagjukat, ruhának alig maradna hely. Egy-két nappal az utazás előtt elég csak átfutni a listát és már lehet is betenni mindent a bőröndbe. A nyaralás után érdemes kiegészíteni a listát a tapasztalatok alapján, aztán érdemes a bőröndben tartani, hogy mindig megtaláljuk.
Az elemózsiát egy-két nappal hamarabb is elkészítheted. A szendvicset, rakott zsömlét le lehet fagyasztani. Közvetlenül az utazás előtt csak kikapod őket a fagyasztóból. Fokozatosan olvadnak fel, tízóraira már ehetők. A teából is le lehet fagyasztani kisebb flakonokban, így sokáig hidegen maradnak és „jégakkunak” is megfelelnek.
A szendvicssütőben készített melegszendvicsek is több órán át frissek, ropogósak maradnak. Előző nap elkészíted a szeletelt kenyereket, összerakod őket, reggel csak ki kell sütni.
Bizonyára szeretnél a barátoknak képeslapot küldeni. A címlistát előre ki lehet nyomtatni táblázatban. Akár öntapadó címkére is, amit csak rá kell nyomnod a képeslapra.
Az értékeket, pénzt, igazolványokat érdemes övtáskában vagy a nyakba akasztott tasakban hordani. A biztonság kedvéért az útlevélről készíts másolatot és 2 igazolványkép kíséretében, hagyd hátra valamelyik rokonnál, barátnál. Ha ellopják az irataidat, csak felhívod telefonon azt a személyt, akinél a másolat van, megadod neki a helyi követség címét, ő pedig elsőbbségi levélben feladja. Ez meggyorsítja az új útlevél kiállítását.
Ha távolabbi tájakra merészkedtek, akkor elkerülhetetlen a repülőút. Ez izgalmas élmény a gyerekek számára, de a felszálláskor nyomás keletkezik a fülben, ami a gyermekeknek fájdalmas lehet. Enyhíteni lehet a nyomást, ha a kicsiknek gumicukrot, a nagyobbaknak rágógumit adsz, mert a folyamatos rágás és nyelés következtében jelentősen csökken a kellemetlen nyomás.
Gyerekekkel a vízparton
Napokig is eltarthat, míg a kisgyerekek hozzászoknak az idegen környezethez. Biztonságot jelent a számukra, ha minden nap lehetőleg ugyanarra a helyre telepedtek le. A zsúfolt strandon könnyen eltévedhetnek a kicsik, így jó tájékozódási pont lehet nekik, ha egy színes kendőt kötsz vagy csipeszelsz a napernyőre, így messziről visszatalálnak az apróságok. Egy percre se téveszd szem elől a piciket, már a mászni tudó babák is könnyen belecsúszhatnak a medencébe. Könnyebben megtalálják gyermekedet, ha egy műanyag lapra felírod alkoholos filccel a gyermek nevét és a telefonszámodat, majd ezt rávarrod a fürdőruhájára.
Napsugárvédelem
Napjainkban 20-szor erősebb az UV-sugárzás, mint nagyanyáink idejében. A kicsiket már reggel a szállodai szobában krémezd be magas faktorszámú naptejjel, hogy a fürdőruha alatti bőrfelület is védve legyen. Még biztonságosabb, ha UV-sugárzásvédő ruházatot adsz rá. A gyermekeken mindig legyen kalap vagy napellenzős sapka. A déli hőséget töltsétek árnyékban. Az egy évnél fiatalabb babákat egyáltalán ne tedd ki közvetlen napsugárzásnak, ők legyenek mindig árnyékban. A bébik és a kisgyermekek szemének védekezőképessége csak fokozatosan alakul ki. Ajánlatos ezért bevizsgált napszemüveget is beszerezni a gyerekeknek, mert a vízfelület és a fövenyes part erősen visszaveri a fényt.
Játék a strandon
Ez mindig bejön, nem fognak unatkozni a csemeték. Legfontosabb kellék a vödör és lapát. Minden gyereknek legyen sajátja. A szitát, formákat lehet közösen használni. Papírcsónakot vagy kis műanyaghajót lehet úsztatni a saját készítésű öblökben, tavacskákban. A félénkebb természetű gyerekeket motiválhatja a kis csónak, hogy bemerészkedjenek utána a vízbe.
A medence szélén kis műanyag babaétkészlettel, tányérral, kancsóval sokáig el lehet játszogatni. Érdemes pár műanyagfigurát is betenni a poggyászba, ezek benépesíthetik a homokvárat, de arra is jók, hogy elüssék vele az időt a gyermekek, amíg például egy étteremben várakoztok.
Evés, ivás
A gyermekeknél éppúgy, mint a felnőtteknél igen fontos a nagy mennyiségű folyadékbevitel. Külföldön kerüljétek a vezetékes víz fogyasztását, vigyázat, a jégkockát is csapvízből készítik! Külföldön csak gyárilag lezárt flakonból/üvegből/dobozból fogyasszatok innivalót. Teát, kávét is csak frissen főzve igyatok. Elkerülheted az ételmérgezést, ha frissen főtt zöldséget, magad hámozta gyümölcsöt, jól átsütött húst fogyasztasz. Fertőzésveszélyt rejthetnek magukban: a tejtermékek, nyitottan tárolt jég, felvágottak, sonkafélék és a tatárbeafstek, a majonézes saláták, a nyers hal (sushi, osztriga).
Gyerekekkel a hegyekben
Válasszatok széles, biztonságos turistaösvényeket. Kerüljétek a meredek, sziklás terepeket. Kicsiknél és nagyoknál alapvetően fontos a csúszásgátló gumiprofillal ellátott hegymászásra alkalmas cipő. Amikor hegynek felfelé haladtok, a gyermekek mindig előttetek haladjanak. Ez azért előnyös, mert mindig látjátok őket, és nem fáradnak el olyan hamar, mert ők diktálják a tempót a csapatnak. A hegynek lefelé haladva felnőtt vegye át a vezetést. Ezáltal elkerülhető, hogy a lejtőn futásnak eredjenek a gyermekek, akik ezt nagyon szeretik. (Ez nagyon megterheli a gerincet és az ízületeket, gyakran el is esnek ilyenkor.) A hegyi napsütésben is le lehet égni. Mindig tartsatok meleg ruhát a hátizsákban, mert hirtelen lehűlhet a levegő.
Kiránduláshoz túlélőcsomag
A nagyobb gyerekek hátizsákjából nem hiányozhat a folyadék, egy zacskó „túlélő keksz”, gyümölcs, kis elsősegélycsomag, fél liter tiszta víz a seblemosáshoz, zseblámpa és egy feltöltött mobiltelefon. Ha esetleg eltéved a gyerek, így könnyebben a nyomára lehet bukkanni. A hátizsák súlyát a gyermek testi adottságaihoz érdemes igazítani. 6-8 éves gyermek teherbírása maximum 3 kg, 9-12 éveseké 5 kg, 13-16 éveseké maximum 7 kg.
Jól felkészülten nyugalmasabb lehet a nyaralás, érdemes egy kis energiát áldozni rá! A szabadságot már csak kényelmesen hátradőlve élvezzétek, jó pihenést!
Fotó: skuter: Kinder im Koffer
Útravaló ötletek vakációra |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |