Figyelem: A cikk 2016-ban frissült utoljára.
Ha vidéki múzeumot keresel, nézd meg másik gyűjteményünket is: Március 15-én ingyenesen látogatható vidéki múzeumok, amik a kicsiket is érdekelhetik
1. Magyar Természettudományi Múzeum
A gyerekek egyik legkedveltebb múzeuma, itt található Magyarország legnagyobb természetrajzi (ásványtani, kőzettani, földtani, őslénytani, növénytani, állattani, embertani) gyűjteménye. A kicsiket az izgalmas leletek, bemutatók mellett interaktív, játékos feladatokkal várják.
A Dinókertbe és a Természetbúvár terembe március 15-én is belépőjegyet kell váltani. Az elmúlt évek tapasztalata alapján nagyon sokan keresik fel a múzeumot a nemzeti ünnepeken, érdemes felkészülni sorban állásra az épület előtt, és esetleg az épületen belül is.
Cím: 1083 Budapest, Ludovika tér 2-6. Telefon: (36-1) 210-1085 A Kiállítási épület nyitvatartása: 10-től 18 óráig Pénztárzárás: 17.30 Szünnap: Kedd http://www.nhmus.hu/ |
2. Néprajzi Múzeum - 2020-ig zárva!
A múzeumban az eltérő közösségek, népcsoportok emlékeit gyűjtik a világ minden tájáról - izgalmas kaland lehet a kicsik számára a látogatás. “A Néprajzi Múzeum nyitott kulturális tér, ahol összeér a múlt a mával, a tudomány a tanítással, ahol kultúrák és generációk találkoznak és beszélnek egymással.”
Cím: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
Telefon: (36-1) 472-2400
Nyitvatartás: Keddtől vasárnapig 10.00-18.00
http://www.neprajz.hu/
3. Aquincumi múzeum
Aquincumot a "Magyar Pompeji"-ként is szokták emlegetni: a Római Birodalom korában létező település megmaradt falait, tárgyi emlékeit láthatjuk itt, köztük a Hercules Villát és egy megmaradt ókori fürdőt is. Ha gyermekedet egy kicsit is érdekli a történelem, Aquincumtól egyenesen el lesz varázsolva! |
Cím: 1031 Budapest, Szentendrei út 135.
Telefon: +36-1-430-10-81
Nyitvatartás: Kiállítás: november 1 – március 31. : 10.00 – 16.00
április 1 – október 31. : 10.00 – 18.00
Romkert: április 1 – október 31. : 9.00 – 18.00
november 1 – március 31. : száraz és csúszásmentes időjárás esetén látogatható
Hétfőn a múzeum zárva tart!
http://www.aquincum.hu
4. Magyar Földrajzi Múzeum
A Magyar Földrajzi Múzeum gyűjteményét képezik a földrajztudománnyal, a magyar utazókkal, földrajzi felfedezőkkel kapcsolatos tárgyi emlékek, kéziratok, levelek, naplók, expedíciós jelentések, képzőművészeti alkotások. A kicsik számára is izgalmas kaland lehet betekinteni a felfedezések világába.
Cím: Érd, Budai út 4, 2030
Telefon: 06 (23) 363-036
Nyitvatartás: Április 01. és november 30. között:
Kedd – péntek: 10:00 – 18:00 óra
Szombat – vasárnap: 10:00 – 18:00 óra
2017. Március 15. (szerda) nyitvatartás: 10.00-17.00
www.foldrajzimuzeum.hu/
5. A Tűzoltó Múzeum - Katasztrófavédelem Központi Múzeuma
A múzeum célja a tűzoltás, a tűzoltók eszközeinek és tevékenységeinek bemutatása. Létezik olyan kisfiú, akit ez ne érdekelne? :) A kiállítást nem csak az ünnepnapokon, bármikor máskor is ingyenesen lehet megtekinteni.
Cím: 1105 Budapest Martinovics tér 12. Telefon: (06 1) 261 3586 Nyitvatartás: Hétfő - Csütörtök: 7:30 - 16:00 Péntek: 7:30 - 14:00 Szombat: 8:30 - 16:00 Vasárnap: Zárva http://muzeum.katasztrofavedelem.hu/ |
6. Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum - szentendrei skanzen
Itt látható Magyarország legnagyobb szabadtéri gyűjteménye. A kiállításon megtekinthetjük a Kárpát-medence jellegzetes tájegységeinek népi építészetét, a társadalom különböző rétegeinek lakástípusait, életmódját (pl. pinceházak, lakóházak, cselédlakások, magtár, cigánykunyhó, kápolna, fazekasműhely, pékműhely, stb.). Rendszeresen szerveznek szabadtéri programokat, rendezvényeket (pl. Húsvéti készülődés, Huszártábor, stb.), de akár gyermeked szülinapi buliját is megtarthatod a skanzen területén, ahol játékos feladatokkal várják a kicsiket, akik így belekóstolhatnak a tanyai élet, ház körüli teendők, állattartás, kertgondozás és földművelés örömeibe és nehézségeibe.
Március 15-én Huszártábor a Skanzenben
Az idén 50 éves Skanzen a nemzeti ünnepen bátor ifjakat vár, akik igazi huszárpróbának vethetik alá magukat. A huszártáborban megismerhetik, milyen volt a katonaélet.
A méltó ünnepléshez mindenki megvarrhatja a saját kokárdáját, zászlóját, de készül korabeli ajándék, monogramos keszkenő, díszített mézeskalács is a hadba vonulóknak. Szólnak a katonabúcsúztató dalok, elsajátíthatók a különböző tájak verbunk táncai is. A megfelelő huszáröltözethez nem maradhat el a huszárcsákó és a fakard közös elkészítése sem.
A látogatók ágyúgolyót fabrikálhatnak és elleshetik a kovácsmesterség fortélyait is. A huszártáborban a Történelmi Lovas Egyesület tart lovas díszbemutatót és huszárkiképzést, ahol a huszárok viseletét, fegyvereit, a paripák felszerelését is megismerhetik az érdeklődők.
A Skanzen utcáin sétálva megelevenedik a reformkor, a látogatók a korabeli hajviseletnek megfelelően készíttethetik el frizurájukat, kávéházi hangulatba csöppenhetnek, valamint rendhagyó történelemórán vehetnek részt.
Március 15-én a Skanzenbe ingyenes a belépés.
A rendezvény részletes programja itt olvasható.
Cím: Szentendre, Sztaravodai út, 2000 Telefon: +36 (26) 502 500 Nyitvatartás: 2016. április 1- október 31. 9:00-17:00. Huszártábor - Nemzeti ünnepünk: http://www.skanzen.hu/hu |
7. Kohászati Múzeum
A miskolci Kohászati Múzeum egész napos ingyenes programokat kínál március 15-re elsősorban családok részére.
A program résztvevői megismerkedhetnek néhány korabeli fegyver használatával, készítésének technikájával, és betekintést nyerhetnek a szabadságharc hadseregének egykori működésébe, a fegyvergyártás kérdéseibe. A tematikus tárlatvezetéssel a múzeum szakemberei bemutatják a Diósgyőr-hámori Vasgyár 1848-49-es szabadságharcban betöltött szerepét is.
Cím: 3517 Miskolc-Felsőhámor, Palota utca 22.
Tel/fax: +36/46-379-375
Nyitvatartás: Kedd-szerda: Bejelentett csoportoknak
Csütörtök-szombat: 10.00-16.00 óra között
www.mmkm.hu
8. Hadtörténeti Intézet és Múzeum
A múzeum Magyarország katonai történetét mutatja be, katonai emlékek, műtárgyak, fegyverek, levelek, egyenruhák képezik a gyűjtemény részét - nagyobb gyermekek számára nagyon érdekes lehet.
2017. Március 15. - A hadtörténetiben már péntektől számos programmal készülnek
Múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, hagyományőrzőkkel, népi játékokkal, ingyenes tárlatvezetésekkel, előadásokkal, kézműves foglalkozásokkal várja a nemzeti ünnep alkalmából a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum péntektől március 15.-ig a látogatókat.
Az idei ünnepi rendezvénysorozat pénteken 15 órakor veszi kezdetét, amikor a hagyományos Forradalmi Forgatag kiemelt rendezvényeként játékkiállítás nyílik a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. Az időszaki tárlat főszereplői a Schenk Károly budapesti fröccsöntő-mester által készített mini emberkék. Az 1980-as és 1990-es évek népszerű magyar játékfigurái között megtalálhatók Mátyás király fekete seregének katonái vagy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc osztrák katonái és magyar huszárjai is. A több együttműködő partner magángyűjteményéből összeállított időszaki tárlat augusztusig lesz megtekinthető a budai Várban.
Szombaton és vasárnap a Jelszavaink valának haza és haladás című, az 1815 és 1866 közötti magyar történelmi időszakot bemutató állandó kiállítást 11 órakor és 15.30-kor ingyenes tárlatvezetéssel lehet körbejárni. 13 órakor pedig A szabadságharc fegyverei című 75 perces előadáson és fegyverbemutatón vehetnek részt az érdeklődők. Ezen felül egész napos kézműves foglalkozásokkal várják a családokat.
Hétfőn és kedden múzeumpedagógiai órák, fegyverbemutatók, előadások várják az óvodás és diákcsoportokat, amelyekre a múzeum honlapján (www.militaria.hu) lehet regisztrálni. Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc katonai története köré épülő foglalkozások bemutatják a fegyvernemeket, a szabadságharc híres alakjainak tevékenységét, de belecsöppenhetnek egy Huszármesébe is, vagy egy tiszteletbeli honvéd kiképzésen vehetnek részt, amelyeken keresztül játékosan ismerkedhetnek a gyerekek a korszakkal.
A Forradalmi Forgatag rendezvény március 15-én kínálja a legtöbb programot a családok számára. A nemzeti ünnep napján déltől Vivat Hussar! címmel múzeumpedagógiai foglalkozás, majd 15 órától A szabadságharc fegyverei és harcászata című fegyverbemutató kezdődik.
Emellett egész nap ingyenes programokkal várják a látogatókat. Lesznek kézműves foglalkozások, játékkatona-festés, fémkatona-öntés, fafaragás, kerámiázás, ékszerkészítés, népi ügyességi játékok. Mindemellett bemutatót tartanak a hagyományőrzők és a Magyar Szablyavívó Iskola is. Továbbá délelőtt 11 órakor a Kákics Együttes műsorával, majd délután a Honvéd Művészegyüttes Táncházával várják a kicsiket és a nagyokat egyaránt.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum nemzeti ünnephez kapcsolódó programjairól részletek találhatók a www.militaria.hu oldalon és a https://www.facebook.com/hadtorteneti.muzeum/ címen.
Cím: 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4.
Telefon: +36 (1) 325-1600
Nyitvatartás:
Október 1. és március 31. Között: kedd-vasárnap: 10:00-16:00, hétfőn zárva
Április 1.- szeptember 30. között: kedd-vasárnap: 10:00-18:00, hétfőn zárva
http://www.militaria.hu
9. Terror háza
A múzeum főleg felnőttek és felső tagozatos gyermekek számára lehet érdekes - az olykor megrázó látvány miatt kisebb gyermekeknek nem is ajánlott a belépés, 6 éves kor alatt egyáltalán nem látogatható. Az interaktív tárlat szemléletesen mutatja be a XX. századi történelmet. Cím: 1062 Budapest, Andrássy út 60. |
|
A nemzeti ünnepeken ingyenesen látogatható továbbá többek között az Iparművészeti Múzeum, a Nemzeti Múzeum és a Széchenyi Kiállítás is, ám ezek a gyermekeket valószínű, hogy nem kötnék le annyira, mint a fent felsorolt kiállítások.
Ha eldöntöttétek, merre mentek március 15-én, pár nappal korábban mindenképpen tájékozódjatok az adott múzeum honlapján az aktuális tudnivalókról - előfordulhat, hogy a látogatás regisztrációhoz között, esetleg egy előre nem várt esemény miatt kivételesen zárva tart az adott múzeum aznap.
Ha vidéki múzeumot keresel, nézd meg másik gyűjteményünket is: Március 15-én ingyenesen látogatható vidéki múzeumok, amik a kicsiket is érdekelhetik
Képek: www.wikipedia.org