Családi bagolyles
Számoljatok erdei fülesbaglyokat a családdal, barátokkal, ami nagy segítség a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek. A szervezet minden évben felméri a lakosság segítségével, a baglyok telelőhelyeit. Az aktív számlálás időpontja január utolsó hétvégéjére esett, de az egyesület arra buzdít mindenkit, hogy egy jó kis családi program keretében, akár egész februárban kutathatunk a fülesbaglyok után. Hogy merre és mikor keressük őket? A baglyok a városban is gyakoriak, maguk választják a téli hónapokra a lakott területeket, ezért sokszor a forgalmas közterületeken, parkokban, de még az iskolaudvarok fáin is megtalálhatjuk őket. A nulla adat is adat, ha nem találtok egyetlen fülesbaglyot sem a közelben, az is fontos információ. Az adatok leadásában a Magyar Madártani Egyesület honlapján lehet tájékozódni: https://www.mme.hu/. Ha kérdésed van, akkor az erdeifules@mme.hu címre írhatsz.
Nyomozzatok Óbudán!
Egy izgalmas irodalmi rejtély szálait bogozhatjuk ki a patinás óbudai utcákon sétálva. A plakátkrimi a III. kerületi Szentlélek térről indul, az első rész a 118-as busz megállójában található. Minden plakáton fel van tüntetve a következő rész helyszíne, így egy könnyű, kb. 1 órás sétával végére lehet járni a történetnek. A mozaik-krimi egy irodalmi mű kalandos sorsán vezet végig, a szerző úgy írta meg az egyes részeket, hogy azok 10 db köztéri plakáton vezessenek el a végkifejletig. Közben érdemes szelfizni és a 10 helyszínt kiposztolni a közösségi hálón, mert így még egy ajándék kávét is kaphattok a Fő téren az Esernyős kávézóban, természetesen elvitelre. A plakátkrimit a családdal vagy a barátokkal, február 28-án 17 óráig tudjátok felgöngyölíteni. Bővebb információ: https://esernyos.hu/
Kutassatok miniszobrok után!
Ha belejöttetek a kutakodásba, akkor jó program, és ez az időszak a legjobb lehetőség a városi nyomozásra! A gyerekek szeretnek bármit megkeresni, találni meg még inkább! Különösen alkalmasak erre Kolodko Mihály szobrászművész alkotásai, amelyeket séta közben is felfedezhetünk. A mini gerillaszobrokkal a művész viccesen, játékosan állít emléket mesehősöknek, hírességeknek. A főbb kedvencekhez mutatunk támpontokat, hogy hol keressétek őket!
A kockásfülű nyúl
Gyermekkorunk egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt.
Mekk Elek
Az "ezermester" kecske a Széll Kálmán téren, a 17-es villamos megállójánál, a Várfok utcára felvezető lépcső aljánál található. Ha közelebbről megnézitek, láthatjátok, hogy a kezében lévő táblát elrontotta, ugyanis a hely régi neve, a Moszkva tér felirat szerepel rajta.
Fotó: Elekes Andor-tól a wikimedian
Főkukac
A szobrász első műve, A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog.
Fotó: Elekes Andor-tól a wikimedian
A bűvös kocka
Rubik Ernő találmányának emléket állító miniszobor is a Bem rakparton található.
A tank
A "Ruszkik haza!" feliratú harckocsit a Batthyány téren, a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében keressétek.
Az öngyilkos mókus
Egy konyhaasztalnál öngyilkosságot elkövető mókus, a Columbo szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.
Breki
A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél a béka, akit rajongói előszeretettel öltöztetnek fel az időjárásnak megfelelően, néha sállal, sapkával.
Fotó: Elekes Andor-tól a wikimedian
A búvár a New York Kávéház kulcsával
A rengeteg budapesti legenda közül az egyik, hogy Molnár Ferenc író, a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé soha ne zárjon be. Ennek a történetnek állít emléket a szobor a New York mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán.
A 14 karátos autó
Természetesen hol máshol, mint a Hevesi Sándor téren, a Rejtő Jenő utcánál, a Pesti Magyar Színház előtt érdemes keresgélni.
Noé bárkája
Ha bekukucskálunk a bárkába, állítólag a szivárványt is láthatjuk a picike, színes ablakoknál, amit a Bethlen Gábor téren találunk meg.
Várospanoráma túra
Előfordul, hogy nem szeretnénk egy nagyot kirándulni a természetben, hanem egy rövidebb, kellemes sétával barangolnánk városi, de zöld környezetben. Erre kiváló lehetőség a Gellért tértől a Vérmezőhöz futó, 3,5 km-es sétaút, ahol folyamatosan a zöld jelzést kell követni. Az útvonalat az egész családdal bejárhatjuk, mert közben a gyerekek sem unatkoznak és az idősebbek sem fognak nagyon elfáradni, a látvány viszont különleges! A Verejték lejtőn indulunk, és egyből itt van a séta egyetlen rövid emelkedője, egészen a Gellért-hegy oldalába vájt ösvényig. A Dunával párhuzamosan, a sziklafalon kanyargó csodaszép út, a Szent Gellért-szoborig tart, majd innen nyugatra kanyarodik és az erdőből a Filozófusok kertjébe bukkanunk ki. A jelzést követve át kell kelni a Hegyalja úton, majd átvágunk a Tabánon, és a Krisztina körút másik oldalára érve a Horváth-kerten is keresztülsétálunk. Végül a Pauler utcán át jutunk ki a Vérmezőre, ahol a gyerekek legnagyobb örömére szusszanhatunk egy jót a Mikó utcai játszótéren.
Fotó: Karelj-től a wikimedian
Esti kivilágítás
Februárban még korán sötétedik, a gyerekekkel sem kell éjszakáznunk, ha a főváros esti fényeiben szeretnénk gyönyörködni, 5 óra után érdemes kimozdulni és megcsodálni a kivilágítást. Ehhez gyűjtöttünk össze olyan kilátópontokat, ahol az esti fények nagyon látványosak!
Fotó: Dennis Jarvis-tól a wikimedian
A Budai Vár az egyik legjobb helyszín ilyen célra, a Tóth Árpád sétányon a budai oldal fényeiben gyönyörködhetünk, a Halászbástya felől pedig a pesti oldal és a Duna látképét csodálhatjuk.
A legszebb panorámát egyértelműen a Gellérthegy adja, ahol a legjobb hely a Citadella, de a Sziklatemplomot is érdemes útba ejteni, a Filozófusok kertjét pedig feltétlenül keressétek fel a kilátás miatt.
A pesti és a budai rakparton is akad bőven látnivaló, a Müpánál kezdve felmászhatunk a Zikkuratba, ahol szuper kilátás nyílik a másik oldalra, majd onnan sétálhatunk a Nehru part felé. A Szabadság hídtól a Margit hídig mindkét oldal gyönyörű, az egyiken a Parlament, a másikon a Várhegy és a Gellérthegy a meghatározó, és akár a hidakon cikázhatunk is a két oldal között.
Fotó: János Ecsedy-től a wikimedian
A Margit híd budai hídfőjétől a Gül Baba türbéjét, a Mansfeld Péter parkot és a József-hegyi kilátót érdemes felkeresni.
A belvárosban az Andrássy út, a Nagykörút, a Vörösmarty tér és a Bazilika kihagyhatatlan helyszín. Óbuda macskaköves utcáin sétálva pedig igazi gyöngyszem a Fő tér és a Zichy kastély környéke.
Igazi aduász a főváros kevésbé ismert kilátópontja a Sas-hegyen a Fátra tér, ami a Farkasréti temető alatti utcákból közelíthető meg.
Indexkép: Ian Pitchford-tól a wikimedian