A megelőlegezett szocpol hitelként „viselkedik”. Sokan a gyerekszületés körüli izgalomban (60 napon belül a szülőknek közölniük kellett a bankkal) elfeledkeztek az örömteli, de egyben szerződéses tényt bejelenteni. Ha elfeledkeztek vagy kiszaladtak az időből, kamatot és egyéb költségeket kellett fizetniük, hiszen erre az időre az állam - mit sem sejtve - fizetett a banknak.
Az ügyfél helyett
Ez ezentúl nem fordulhat elő, mert a Magyar Államkincstár (MÁK) figyelemmel kíséri a vállalást/teljesülést, hiszen az a tetemes támogatás feltétele. Az ügyfél helyett a kincstár fog intézkedni. Ez logikus is, hiszen a kincstári családtámogatási rendszer azonnal "észleli" a családgyarapodást. A kincstár értesíti a bankot, az pedig 15 napon belül felhívja a szülők figyelmét arra, hogy menjenek be megkötni a lakásépítési támogatási szerződést.
Továbbra sem feltétel, hogy házaspár legyen a kedvezmény jogosultja (egyedülállók vagy élettársi kapcsolatban élők is igénybe vehetik). Maradt az is, hogy a támogatás igénybevételének nem kell hitelfelvétellel párosulnia, mint ahogy változatlanul igaz, hogy a kedvezményt ugyanazon gyermek vagy más eltartott családtag után csak egy alkalommal lehet igénybe venni. Nem érdemes kijátszani a rendelkezést (például úgy, hogy másik bankhoz megyünk), mert bár banktitok van, ha kiderül, azért komoly szankció jár.
Amnesztia novemberig
Akik esetében a 60 napos bejelentési határidő ez év február 1. és június 30. között eltelt, azok október 31-ig még kamatfizetés nélkül tehetnek bejelentést. Ez az amnesztia azonban csak azokra vonatkozik, akik egészségügyi, vagy egyéb nekik fel nem róható okokból nem tudták teljesíteni a vállalást (például a házastársak egyike elhunyt, a gyermek halva született, és ezt nem jelentették 60 napon belül a banknak). Akik e körbe tartoznak, és már kifizették az állam által rájuk terhelt kamatot és költséget, visszakapják azt.