A Korm.rendelet határozza meg a béremelés mértékét és végrehajtásának módját. A Rendelet hatálya nem terjed ki azokra a munkáltatókra, ahol a Kormány közvetlen munkavállalói kompenzációt biztosít (költségvetési szervek, egyházi fenntartású, közfeladatot ellátó egészségügyi, oktatási, szociális, közgyűjteményi és közművelődési szolgáltatást nyújtó intézményeknél foglalkoztatottak).
A társas és egyéni vállalkozások, valamint a non-profit szervezetek a munkavállalóik bruttó bérének a Korm.rendelet szerinti korrekciójával biztosíthatják 2012-ben a bérek nettó értékének megőrzését.
A Korm.rendelet előírásai értelmében, ha a munkáltató az érintett munkavállalók legalább 2/3-a esetében nem hajtja végre az elvárt béremelést, abban az esetben a foglalkoztató kénytelen hátrányos következményekkel számolni a közbeszerzési eljárásokban, valamint a költségvetési támogatások tekintetében.
A Korm.rendeletben foglaltak végrehajtása esetén a munkáltatók a SZOCHO-ból levonható adókedvezményt érvényesíthetnek, mégpedig a béremelések 5 % feletti teljes költségek levonása válik lehetővé.
A SZOCHO-ból igénybe vehető adókedvezmény igénybevételének és a szankciók alóli mentesítés feltételei:
-
adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha valamennyi foglalkoztatott esetén az elvárt béremelés végrehajtásra kerül - a szankciók alóli mentesüléshez az érintett munkavállalók 2/3-a körében megvalósított elvárt béremelés elegendő
-
adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha a folyamatosan foglalkoztatottak esetében teljes mértékben a Korm.rendelet 2-3. §-aiban foglaltak szerint valósul meg a béremelés - a szankciók elkerüléséhez elegendő az is, ha az elvárt béremelést részben a béren kívüli juttatások növelésével valósítja meg a munkáltató
- adókedvezmény igénybevételénél a folyamatos foglalkoztatásba beletartoznak a 2011. november 1-je és december 31-e közötti időszak napján a munkáltatóval vagy a belföldi kapcsolt vállalkozások körébe tartozó bármely munkáltatóval munkaviszonyban álló munkavállalók, ha az adókedvezményt igénybe vevő munkáltató 2012-ben munkaviszonyban foglalkoztatja őket - a szankciók elkerüléséhez a 2011. november 1-je és december 31-e közötti időszak bármely napján az adott munkáltatóval munkaviszonyban állók körében szükséges a munkavállalók legalább 2/3-a számára biztosítani az elvárt béremelést
Az előzőek értelmében tehát kompenzációs célú adókedvezmény igénybevételére jogosult az a munkáltató, aki a Korm.rendeletben meghatározott elvárt béremelést minden folyamatosan foglalkoztatott munkavállalója esetén végrehajtotta.
Az adókedvezmény a 2012-ben újonnan belépett dolgozók esetében is igénybe vehető, amennyiben a vállalkozás a feltételeket teljesítette. 2012-ben év közben visszamenőleges hatállyal végrehajtott elvárt béremelés esetén a kompenzáció visszamenőlegesen is érvényesíthető.
A kompenzáció összege a Korm.rendeletben meghatározott számítási képlet segítségével kerül meghatározásra, mértékét a Korm.rendelet 1. sz. melléklete tételesen tartalmazza.
A számítási képlet a következő:
ha X <= 75.000,- Ft: | X * 0,215 |
ha X >= 75.000,- Ft: | 16.125 – {(X-75.000) * 0,14} |
X: az adott hónapban kifizetett nettó munkabér összege
Ezen képlet alkalmazásával a munkáltató biztosítja, hogy a munkavállaló nettó jövedelme a 2011. évi szinten marad, miközben a munkáltató költségei 5 %-kal növekednek.
Rendszeres bérpótlékok esetén a Korm.rendelet a munkáltatók számára biztosítja annak lehetőségét, hogy ezesetben is a 2011. évi személyi alapbér alapján állapítsák meg és hajtsák végre az elvárt mértékű béremelést.
Kovács Andrea
Budapest, 2012. január 25.