Coachként gyakran fordulnak hozzám ügyfeleim azzal, hogy instabil pénzügyi helyzetben vannak, ráadásul erre a szituációra még rátesznek a gyakran változó körülmények: válás, munkanélküliség, költözés, munkahelyváltás, a remélt fizetésemelés vagy előléptetés elmaradása, áremelkedés, adótörvények változása... - a lehetőségek és a belőlük előállítható kombinációk száma szinte végtelen. Ezzel indokolják, hogy nehezen tudnak előbbre jutni, anyagilag inkább stagnálnak, sem mint fejlődnének.
Aztán a helyzet felmérése során végigmegyünk a legalapvetőbb eszközökön, amiket a tapasztalatom szerint anyagi helyzettől függetlenül mindenkinek alkalmaznia kellene: ha szegény, akkor azért, hogy ez a helyzet javuljon, ha pedig gazdag, akkor azért, hogy ez így is maradjon. A legtöbben nem, vagy csak nagyon szőrmentén alkalmazzák ezeket az eszközöket.
Van azonban egy eszköz, ami a leginkább alkalmas arra, hogy lélektanilag is stabilizálja a bizonytalan helyzetünk miatti kedélyállapotunkat, és csökkentse az emiatt bekövetkező stresszt. Érdekes módon éppen ez az az eszköz, aminek a legkevésbé látják az értelmét a legtöbben.
Mi ez az eszköz?
A tervezés
Amikor felvetem a tervezés lehetőségét, a legtöbben úgy néznek rám, mint egy UFO-ra. Hitetlenkedve rázzák a fejüket, és elkerekedett szemekkel néznek rám. Szinte már borítékolni tudnám az első ösztönös kérdést ilyenkor:
"Tervezni? Erre a bizonytalanságra? Hogyan lehetne?"
Fordítva ülünk a lovon
Amikor aztán mégiscsak nekifogunk a dolognak, már ügyfeleim is elismerik, hogy
1. mégiscsak lehet tervezni a bizonytalanságban is,
2. sőt egyenesen kell tervezni a bizonytalanságban!
Vagyis mi ülünk fordítva azon a bizonyos pacin, amikor csípőből rávágjuk, hogy a bizonytalanságban nem lehet tervezni. Tervezni ugyanis a biztos körülmények között szükségtelen. Minek? Azért, hogy kiszámítsuk, ami amúgy is nyilvánvaló?
A tervezést éppen azért találták ki, hogy
1. lehetőség szerint minél több bizonytalansági tényezőt vagy kiszűrjünk,
2. vagy minél több bizonytalansági tényezőre felkészülhessünk, és így kiküszöböljük, de legalábbis csökkentsük a hatásukat.
Vagyis a tervezésre éppen akkor van a legnagyobb szükség, amikor bizonytalanságban vagyunk. A tervezés a stabilizálás első, de talán lélektanilag is legfontosabb lépése.
Miért tesz jót a nyugalmadnak a tervezés?
Mert jövőképet ad. Perspektívát.
Márpedig ha van ilyened, akkor az olyan, mintha látnád a fényt az alagút végén. Reményt ad, és megnyugvást, hogy nem hiábavaló, amit csinálsz, hogy van célja és értelme az erőfeszítéseidnek.
A másik fontos lélektani hatása pedig ott jelentkezik, hogy a jövőképpel megvan Benned az a tudat is, hogy kézben tartod a dolgaidat: Te irányítasz, hiszen tudod, hogy mit akarsz.
A pénzügyi coach (köz)beszól:
Na, ez a másik vaskos tévhit. A tervezéssel tényleg csak azt tudom, hogy mit és hogyan akarok - ez azonban a körülmények változásával szintén változtatásra szorulhat. Ez két dolgot jelent:
1. a tervek megváltoztathatóak
2. a cél a lényeg, vagyis az az elsődlegesen fontos, hogy tudd, hová akarsz jutni - és nem kizárólag az, hogy hogyan.
Még egy apróság, ami jót tesz a biztonságérzetednek
Ez pedig a tervezés időtávja.
Minél hosszabb időre tervezel, annál bizonytalanabb a kimenetel. Érdekes módon az ügyfeleimnél ennek az ellenkezőjét figyeltem meg: minél távolabbi időszakra van fogalmunk arról, hogy mihez is kezdjünk magunkkal, annál megnyugtatóbb számunkra, hogy van jövő, van perspektíva. Ki ne szeretné a bizonyosságot, hogy egész életében jól, de legalábbis egyre jobban fog menni a sora? Bár ilyen bizonyosságunk nincs, de egy képet már látni fogunk magunkról és az életünkről. Az agyunk pedig képekben gondolkodik, a képek jelentik számára a megfogható információkat. (Nem véletlen, hogy pl. a fahéj és a narancs illatáról is távoli, gyerekkori karácsonyok képei ugranak be, és csak azután a nagyi sütijének az íze.)
Ez persze még messze nem jelenti azt, hogy a megvalósítással ne kéne törődnünk, a lelkesedés fenntartásában, a kitartásban ugyanis a menet közben elért részsikereknek is nagyon fontos szerepük van.
Indulásként azonban elégedjünk meg azzal, hogy tudjuk, hová akarunk eljutni, és ennek érdekében mit akarunk csinálni - ugyanis ez már bőven eléggé megnyugtató ahhoz, hogy képesek legyünk tiszta fejjel, higgadtabban gondolkodni, és nekigyürkőzni a megvalósításnak.
Ha még mindig vannak kétségeid, hogy menni fog-e Neked a tervezés, akkor írj akár itt, a CsaládiNeten keresztül, akár erre az e-mail címre! Ha írsz, nemcsak segítséget, de egy igen kedvező, pénztárcabarát meglepetést is kapsz. :)
A napfényes jó(l)lét legyen Veled!
:) Csilla :)
Fotó: adamr/Freedigitalphotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |