Amit a családi adókedvezményről tudni kell
Mi is az a családi adókedvezmény?
A szülők közül csak az egyik fél veheti igénybe a családi adókedvezményt, és az sem mindegy, hogy a családban hány gyermek található. Fontos, hogy csak olyan jövedelem vagy egyéb juttatás esetén lehet igényelni, amely személyi jövedelemadó köteles, tehát a CSED-en és GYES-en lévő kismamák nem jogosultak rá. A családi adókedvezmény az az összeg, ami a személyi jövedelemadó alapot csökkenti, tehát a bruttó munkabért csökkenti a kedvezmény, és ezáltal kisebb összeg után kell szja-t fizetni. Ez az összeg más 1, 2, 3, és 4 vagy annál több gyermek esetén is. Több kalkulátor is foglalkozik a kiszámítással, a NAV honlapján is találkozhatunk eggyel.
A családi adókedvezmény összege
A kedvezmény így alakul a gyerekek száma esetén:
- 1 gyermek után 66.730 Ft
- 2 gyermek után 133.330 Ft
- 3 gyermek után pedig 220.000 Ft gyerekenként.
- 4 gyermek felett az anyák szja-mentességet kapnak, így az ő bérükből nem érvényesíthető a családi adókedvezmény.
Sokan gondolják úgy, hogy ezt az összeget hozzáadják majd a nettó fizetésükhöz, ám ez sajnos nem így van. Ezek alapján az adó az alábbi összegekkel csökken havonta:
- 1 gyermek esetén 10.000 Ft-tal
- 2 gyermek esetén 2*20.000 vagyis 40.000 Ft-tal
- 3 gyermek esetén pedig 3*33.000 vagyis 99.000 Ft-tal gyarapíthatjuk a családi kasszát.
Mikor és hogyan lehet igénybe venni a családi adókedvezményt?
Nem mindegy az sem, hogy kedvezményezett eltartottnak vagy eltartottnak minősül a gyermekünk, ugyanis ebben az esetben is változik a kedvezmény összege, erről bővebb információt szintén a NAV adhat.
Kedvezményezett eltartottnak minősül:
- a magzat a fogantatásának 91. napjától a megszületéséig
- az, aki saját jogán családi pótlékra jogosult
- aki a (Cst.) szerint családi pótlékra jogosult
- az a magánszemély, aki rokkantsági járadékban részesül
A családi adókedvezmény minden megkezdett hónapra érvényesíthető. Ez azt jelenti, ha egy adott hónapban, ha csak egy napra is jogosult volt rá a szülő, akkor is ugyanúgy megkapja a teljes összeget. Előfordulhat olyan is, hogy valaki hosszabb ideig nem szja-köteles, ebben az esetben az adóbevallásnál lehet érvényesíteni az adott időszakra. Fontos még tudni, hogy 3 gyermekes családoknál szokott problémát jelenteni, hogy az igénybe vehető kedvezményre a két szülő együttes jövedelmének szja-tartalma sem elegendő. Ilyen esetben a fennmaradó összeggel lehetőségük van csökkenteni a bért érintő járulékokat is, ezt szintén a NAV-val, vagy a munkabért utaló céggel érdemes egyeztetni.
A kedvezmény érvényesítése
A családi adókedvezmény érvényesítésének két módja van: az egyik, hogy havonta veszi igénybe az adott szülő, tehát 1 gyerek esetén havi 10 ezer forinttal, két gyermek esetén havi 20 ezer forinttal, 3 gyermek esetén pedig havi 33.000 Ft-tal növekszik a bére. A másik lehetőség, hogy az adóbevallás leadása előtt egy összegben igénylik vissza a megítélt összeget.
Családi adókedvezmény megosztása
Érdemes még azt is tudni, hogy lehetőség van a családi adókedvezmény megosztására is, ám ebben az esetben nyilatkoznia kell mindkét félnek, hogy milyen arányban szeretnék érvényesíteni a támogatást. Erre lehetőség van évközben is, ám csak abban az esetben, ha a gyermek/gyermekek, akire igénybe veszik, közös. Élettárs gyermeke után, vagy magzati korban lévő gyermek után csak az adóbevallás leadásánál van lehetőség a megosztásra.
Meddig jár a családi adókedvezmény?
Magyarországon a családi adókedvezmény és a családi pótlék addig jár, ameddig a gyermek hivatalosan tankötelezett. Ez hazánkban a 16. életévig tart, kivéve, ha gyermekünk még ezután is hallgatói jogviszonyban marad. Ebben az esetben abban a tanévben vagyunk jogosultak utoljára, amikor betölti a 20. életévét. Tehát az év július 1-jétől már nem kérhető egyik támogatás sem. Sajátos nevelési igényű gyermeknél ez kitolódik addig, amíg be nem tölti a 23-at. Amikor ez bekövetkezik, a munkáltató felé mindenképpen jelezni kell, hogy már nem jár nekünk alanyi jogon a családi adókedvezmény egy módosító nyilatkozattal.
Családi adókedvezmény igénylése
A családi adókedvezményt legegyszerűbben a NAV honlapján tudjuk igényelni, mindössze annyi a dolgunk, hogy letöltjük a családi adókedvezmény 2021 nyomtatványt, és a leírás alapján kitöltjük. Könnyen beadhatjuk ügyfélkapun keresztül is, de a munkáltatónk bérszámfejtés osztálya is készségesen segít abban, hogy eljusson a megfelelő helyre. Ha egyben szeretnénk igénybe venni a családi adókedvezményt, akkor pedig az adóbevallás leadása előtt ki kell tölteni egy adóelőleg nyilatkozatot, amit a bevalláshoz kell csatolni.
Családi adókedvezmény lemondása
Ahogy már említettük, ha a gyermeked eléri a tankötelezett életkort, akkor Neked kell lemondanod a munkáltatód felé a családi adókedvezmény utalását. A bérszámfejtésnek egy új „módosító" nyilatkozat leadása szükséges a részedről, amelyen fel kell tüntetni a középiskolai tanulmányait befejező gyermekek számát, illetve az „eltartotti minőség" mezőt „0" (mint kedvezménybe nem számítható) jelöléssel kell kitölteni.
Családi adókedvezmény igénylése visszamenőleg
A családi adókedvezményt visszamenőleg öt évig igényelhető, ez az általános elévülési idő. Ha öt évig nem igényelted, akkor is csak 1 évnyi adókedvezményt igényelhetsz vissza egy összegben az adóbevallás alapján, a teljes elmaradt támogatási összeget nem.
Indexkép: cottonbro fényképe a Pexels oldaláról