Gyakran azon kaphatjuk magunkat, hogy egyre többet vásárolunk online, mégsem könnyítjük meg a procedúrát a banki adatok mentésével. Ha már neked is megfordult a fejedben, hogy elmentsd a böngésződben a kártya adataidat, de ha kétségek merültek fel benned, ez a cikk neked szól!
Miért kételkedünk adatainak biztonságában?
Egy-egy online vásárlás alkalmával a bankkártya adatok megadása bizony időigényes és hosszú folyamat, mégis alig élnek a banki adatok elmentésével. Számos vizsgálat világított már rá arra, mi is állhat az adatmentés alacsony preferáltsága hátterében. Egyrészt, online jelenlétünk során igyekszünk viszonylag láthatatlanok maradni a “hackerek” előtt. Nem szeretjük megadni a teljes nevünket, a pontos születési időnket, nehogy illetéktelenek kezébe kerüljenek szenzitív adataink. A bankkártya adataink közlésekor éppúgy biztonságosan szeretnénk eljárni, mint személyes adataink megadásakor. Másrészt a bizalmatlanság hátterében a felhasználói ismeretek hiányossága is állhat. Nem tudjuk, pontosan hogyan működik a rendszer és szintén félünk, hogy visszaélnek az elmentett adatokkal vagy csak túl kevés információval rendelkezünk a kártyaadatok elmentésének menetéről.
Hogyan menthetők el biztonságosan a banki adataink?
Hiába a félelem, ha a legtöbben a gyors és kényelmes megoldásokat keresik a mindennapi teendők esetén, mint például az online vásárlásnál. A banki adatok elmentése a böngészőben vagy adott webshop oldalán biztonságosnak mondható, hiszen maga a böngésző vagy a kereskedői oldal is valamilyen jelszóval védett személyes fiókhoz kapcsolódik. Ám ha biztosra akarunk menni a biztonságot illetően, akkor választhatunk valamilyen online fizetési megoldást nyújtó szolgáltatót is.
Ebben az esetben szintén egy jelszóval védett, privát fiókot kell létrehoznunk, amelyben csupán egy alkalommal kell rögzíteni a fizikai vagy virtuális bankkártyánk adatait. Ezután minden, adott szolgáltatóval partnerségben álló weblapon biztonságosan és gyorsan indíthatunk tranzakciót.
Milyen előnyökkel járhat a banki adatok mentése?
Egyrészt minden online indított tranzakciót egy biztonságos IT-rendszer ellenőriz, így számos csaló webshophoz már meg sem érkezik a várt összeg. Emellett nem csak a hosszú kártyaadat rögzítési procedúrát úszhatjuk meg a mentéssel, hanem akár egy gombnyomásra indíthatunk tranzakciót.
Másrészt a kártyaadatok egyszeri rögzítése éppúgy a biztonságos online fizetést szolgálja, mint a kétlépcsős hitelesítés: azáltal, hogy nem nyilvános helyen adjuk meg vagy tesszük ki a biztonsági réseknek a kártyaadatainkat, amikor újabb ismeretlen weblapokon mentünk el adatokat, máris rengeteg visszaéléstől óvhatjuk meg a bankszámlánkat és magunkat is.
Forrás: Rackhost.hu
Nyitókép: depositphotos