Különösen igaz ez a családi vállalkozásokra, ahol az egyik fél a háttérből támogatja a másikat, aki, még ha tudatlanul is, de rátesz egy lapáttal. A háttérbe szorult fél általában a nő, nem mindig, de mivel ez a gyakoribb, ezért most erről fogok írni, bár van példa arra is, hogy egy egész utca sajnálta az informatikus férfit, akinek mellesleg nagyon jól fizető külföldi állása volt, távmunkában. Sokáig hitték, hogy csak mondogatja, ne tudják meg a szomszédok, hogy nem kap állást.
Sok vállalkozás épül arra a modellre, hogy a férj vezeti a céget, találkozik az ügyfelekkel, végzi el vagy osztja le a munkát. Mindeközben a nő otthonról dolgozik alá. Mindenféle formában adminisztrál, kapcsolatot tart az ügyfelekkel, ellenőrzi a számlákat stb. Akár több ember munkáját is elvégzi csak, hogy segítsen. Mindeközben az ő élete rejtőzködő és látszólag másodlagos.
Férjnek kell a jó kocsi, a szép öltöny, mert a megjelenés és az első benyomás fontos. Nála mindig kell bőségesen pénznek lennie, hogy meghívhassa az ügyfelet. A nőnek jó a 20 éves corsa. Bevásárolni, gyereket iskolába hordani tökéletes lesz az is. Tökéletes az is? Otthonra jó a macinaci, minek szép ruha? A pénzt pedig majd a férfi beosztja, haza adva amennyit gondol. Ez lehet, hogy nem kevés, de a nőnek e módon nincs önálló jövedelme, hiszen az ő fizetése sosem konkretizálódik, vagy ha igen, nem ő dönt felette. Bár saját cégben dolgozik, a lelkét beleadva, a helyzete kiszolgáltatottabb, mint sok alkalmazotté.
Szükségszerű, hogy így legyen?
Nem. Abszolút nem. Legjobb ezeket előre tisztázni és le is írni. Egy családi vállalkozásban, mint ahogy a családban is, senki sem előbbre való a másiknál. Mindenki munkáját meg kell becsülni ugyanúgy, és senki fizetése nem fontosabb a másikénál. Akkor lehet egy vállalkozás hosszú távon sikeres, ha a benne dolgozók is sikeresnek érzik magukat. Különösen, ha családtagról van szó.
A férfi, ha még nem menő…
Az sem ritka, hogy a feleség fordul a vállalkozás ellen. Ha a férj kezd vállalkozásba, és a korábbi fix és stabil fizetés helyett most bizonytalanná válik a jövedelme, nem úgy, nem havonta, nem annyit keres, mint korábban, eközben a kiadások megnőnek. Még ha előzőleg beszéltek is erről, a valóság néha nehezebb, mint amire számítottak. Ha a vállalkozót a társa nem támogatja a vállalkozásában, az szakításhoz, váláshoz is vezethet. Hiszen rettenetes úgy élni, hogy küzd valaki egy ügyért, és akitől a legtöbb támogatást remélné, az minden nap arról papol, hogy keressen egy állást, mert ez így bizonytalan.
A vállalkozás, még ha nem is mindkét családtag vesz benne részt, mindig családi ügy marad.
Nehéz helyzet, amikor a munka és a magánélet a nap 24 órájában összefonódik, és nincsenek meghúzva a határok. Ne kövessétek el ezt a hibát, a szabályokat, szerepeket, feladatokat beszéljétek meg az elején, és jó, ha van kijelölve egy rendszeres időpont ennek a megbeszélésére, esetleg újra gondolására.
Maradj szerepben
Fontos a szerepek megtartása. Munkaidőben, nincs apa, anya meg szerelem, vagy családi csetepaté. Munkaidőben, munka van. Vezető és beosztottak. De ugyanígy munkaidő lejártával, tedd le a munkát. Legyenek meg a határok, különben az egyik életterület lassan, de biztosan bedarálja a másikat. (Az otthonról dolgozás emiatt extrémsport, nagyon nehéz ezt a határt meghúzni.)
És ami talán a legfontosabb, ne vegyétek magától értetődőnek a másik munkáját. Amit ő csinál az igenis fontos és megbecsülésre méltó, még akkor is, ha most keveset keres, vagy ha úgy érzed, hogy az amit hozzátesz, nem termel.
Soha ne alkalmazz csak azért családtagot a vállalkozásban, mert őt kihasználva anyagilag úgy éri meg legjobban!
Kulcsár KrisztinaCsaládi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, trénerElérhetőségeim: Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata Telefon: 06-20/662-45-69 E-mail: christina.kulcsar@gmail.com Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu, www.soultherapy.hu |