Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára emlékeztetett arra: 2014 előtt ha a szülők mindketten dolgoztak a háromévesnél fiatalabb gyermek mellett, akkor elestek a családtámogatásoktól, nem kaptak gyedet, illetve gyest, ezen a rendszeren változtatott a gyed extra bevezetése.
Közölte, ma már a másfél és kétkeresős családmodell az életképes, sokan kényszerülnek rá, hogy kisgyermek mellett munkát vállaljanak, és a kormány ennek a lehetőségét teremtette meg a gyed extra bevezetésével.
Hangsúlyozta: nem szeretnék megmondani, hogy egy féléves gyermeket nevelő édesanyának vissza kell-e térnie a munkaerőpiacra, senkit nem arra szeretnének ösztönözni, hogy pici gyermek mellett munkát vállaljon. Ennek a lehetőségét szeretnék megteremteni - mondta.
Hozzátette, a gyed extra bővítésével akár csaknem egymillió forint évi többletjövedelemhez juthatnak az arra jogosult családok.
Megjegyezte: a gyed extra iránt nagy az érdeklődés, folyamatosan nő az igénylők száma, tavaly 50 ezren vették igénybe.
Novák Katalin elmondta, nőtt a gyed maximális összege is, jelenleg ez 155 400 forint, ami bruttó 5,7 százalékos emelkedést jelent az előző évihez képest.
Emlékeztetett arra: 2010-ről 2016-ra másfélszeresére nőtt a gyed maximumának összege, ezzel is növelik a családok jövedelmét.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy továbbra is létezik a "testvérgyed", amely azt jelenti, hogy két gyerek után kétszeres, három gyerek után háromszoros összeg jár, ha a gyerekek gyorsan egymás után születnek, valamint továbbra is igényelhetik a főiskolai, egyetemi hallgatók és frissen végzettek az egy évre szóló diplomásgyedet.
Kitért arra: a kormányzás kezdetén "visszaadták" a harmadik évi gyest, és ismét három évig maradhatnak otthon a kisgyermekekkel a szülők.
A családpolitikai reformok működnek, a gyed extra bevetetésével, a gyes harmadik évének visszavezetésével és a gyed extra kiterjesztésével növelni tudták a kisgyermekeket nevelő családok mozgásterét - jelentette ki Novák Katalin.
Forrás: MTI
Kép: nenetus/FreeDigitalPhotos.net