Gátmetszés és gátsérülések
Gátmetszés vagy gátvédelem?
A gátmetszés esetében számtalan érvet sorakoztathatnánk fel: pro és kontra. Egy ideje újból felmerült az otthonszülés, és az alternatív szülési módok kérdése, mely módszerek nagyban elhatárolódnak a gátmetszéstől. Tény, hogy a gátvédelemre való igénynek köszönhetően igyekeznek a szülészek mindent megtenni azért, hogy a gátmetszést elkerüljék.
Intim torna, relaxáció és az EDA segítségével ma már jó eséllyel elkerülhető ez az utóbbi időben rutinná vált eljárás.
Kezelések gátmetszés után
A gátmetszéseket természetesen összevarrja az orvos, jobb esetben felszívódó cérnával, a hegesedés azonban hosszabb időt vesz igénybe. Ez néhány esetben kellemetlenségekkel jár. Az eozinnal (alkoholmentes!) történő szárítás, és a gyógynövényes öblítés vagy ülőfürdő (kamillás) sokat segíthet a gyorsabb, pontosabb gyógyulásban.
Inkontinencia
Sok nő esetében előfordulhat szülés után néhány héttel az inkontinencia. Legtöbbször a gátmetszést is ennek elkerülése érdekében alkalmazzák. A meglévő problémára többféle megoldást találhatunk. A legnépszerűbb természetesen az intim torna, mely nem teszi ki a szervezetet nagyobb megterhelésnek. Előnye, hogy nem igényli gyógyszerek alkalmazását, s a legtöbb gyakorlat bárhol, bármikor észrevétlenül elvégezhető.
Ma már számtalan intimtorna tanfolyamra lehet jelentkezni, de azoknak sem kell elkeseredni, akik nem szeretnék mással megosztani problémájukat. Ők könnyen elvégezhetik videokazetta, vagy könyv segítségével a tanfolyamot.
Egyes esetekben egy hormonkezelés, vagy apróbb plasztikai műtét gyorsabb gyógyulást biztosíthat.
Aranyér kezelése
Sajnos a nem császármetszéssel szült kismamák többségénél előfordulhat az aranyér. Ezt mindenképpen látnia kell szakorvosnak, ha azonban a kellemetlenségen túl már problémát nem okoz, nem feltétlenül szükséges a drasztikus beavatkozás.
Az ilyen kisebb mértékű aranyér otthon, természetes módszerekkel kezelhető. Első, és legfontosabb a székletürítés könnyítése, szabályozása. Ehhez fontos a megfelelő, gazdag rosttartalmú ételek fogyasztása. A zöldségek, gyümölcsök, korpafélék, müzlik, és a rengeteg folyadék elengedhetetlen! Helyileg körömvirágkrémmel, borogatással, és különböző kúpokkal enyhíthetjük a tüneteket.
Sokat segíthet a megfelelő gyógynövényekből összeállított ülőfürdő is.
Ideális testsúly visszanyerése
Szülés után sok kismama szeretné minél hamarabb leadni a terhesség alatt keletkezett plusz kilókat. Persze a hagyományos fogyókúrák többségét elfelejthetjük, hiszen a szoptatás időszakában nem csak magunkra, hanem gyermekünkre is figyelmet kell fordítanunk.
Legfontosabb, és egyben leghatásosabb segítség a testmozgás. Fontos, hogy minden nap szánjunk legalább negyed órát testünk edzésére. Az úszás segíthet a terhesség alatt jobban igénybe vett testtájak regenerálásában, erősítésében.
Mivel szoptatás idején a szervezet sok energiát emészt fel (legfőképpen az első 3 hónapban), ezért a koplalással járó diétákat felejtsük el. Lehetőség van azonban az étrend megváltoztatására: a több zöldség és gyümölcs, a könnyű saláták nemcsak az optimális súly visszanyerésében, hanem a rendszeres vitaminellátásban is segítenek.