A kórházban az első dolguk, hogy kiosztanak neked egyet azokból a csúf, hát nélküli hálóingekből, és megmutatják az ágyadat, mint bármelyik másik betegnek. De te nem vagy „beteg”, amikor vajúdsz! Sokkal inkább mondhatjuk, hogy dolgozol: fontos, kemény munka zajlik a testedben, amelynek ereje egy új életet hoz a világra.
Maradj hát talpon, mert fontos dolgod van!
Maradj talpon, sétálgass, mert ágyban fekvésre a betegségtől legyengült embereknek van szükségük. Gondolj magadra úgy, mint a kórház kliensére, aki szolgáltatást vesz igénybe, ne pedig betegként. Maradj függőleges helyzetben, sétálj, hogy érezd a mozgás adta szabadságot, és ne a szobafogság korlátait!
Maradj talpon, mert így szemmagasságban leszel, és aki beszél hozzád, az nem lefelé néz! Ennek pszichológiai szempontból igen nagy jelentősége van.
Maradj talpon, ezzel is sugallva, hogy kompetens, egészséges ember vagy, magabiztos nő, aki jelen van a testében!
Maradj talpon, mert a gravitáció segít a babának lefelé haladni, beilleszkedni, és a méhszájra gyakorolt nyomással neked is segít a baba a tágulásban! Így lerövidülhet a vajúdás hossza.
Maradj talpon, mert így kevésbé fájdalmas a vajúdás, hiszen a méh súlya nem nehezedik a gerinctájékra, mint háton fekvéskor tenné!
Maradj talpon, mert az ágy, amelyen fekszel, ellentarthat a medencecsontodnak, amely épp azon van, hogy a lehető legtágabbra nyíljon!
Maradj talpon, sétálj, járkálj, mozogd át a kontrakciókat, hogy a babádat egyre lejjebb és lejjebb ringasd, mozgasd, rázogasd, megkönnyítve az útját, ahogy egyre mélyebben ékelődik a szülőcsatornába!
Maradj talpon, hogy az engedélyed nélkül senki ne végezhessen rajtad hüvelyi, vagy más vizsgálatokat. Így először az engedélyedet kell kérniük, ha meg akarnak vizsgálni, és ezáltal te tarthatod kézben a saját tested fölötti irányítást! Ha talpon maradsz, csakis akkor tehetnek veled bármit, ha te megengeded. Ha talpon maradsz, egyenesen a szemükbe nézhetsz, akkor is, ha nemet mondasz valamire, és odébb sétálsz.
Maradj talpon, mozgásban, hogy ne zavarhassák a vajúdásodat a vizsgálatok, egészen addig, míg érezni kezded, hogy a testednek nyomnia kell!
S hogy meddig maradhatsz talpon? Ha akarod, állva is megszülheted a babát, vagy leguggolhatsz, amikor érzed a kitolási ingert. Nem kell ahhoz lefeküdni, hogy egy gyerek megszülessen… Meglepődtél?
Vajúdás és szülés függőleges testhelyzetben.
Tudtad, hogy a hátadon feküdni, felhúzott lábaiddal egy kengyelben a lehető legrosszabb testhelyzet a szüléshez? Rossz az anyának és a magzatnak egyaránt, de az orvos ragaszkodhat hozzá, hiszen az ő munkáját megkönnyíti ez a testhelyzet. De álljunk csak meg egy pillanatra! Kinek a munkáját is kéne szülésnél megkönnyíteni?
Három nagyon fontos szereplő van ebben a helyzetben: a nő, aki vajúdik, fájdalmai vannak, keményen küzd, hogy egy új életet segítsen a világra, minden emberi és emberfeletti erejét megfeszítve nyom, hogy a babája keresztülhaladhasson a testén. De az ő kényelme miatt nem kell aggódni. Majd adunk neki valami szert, amitől kába lesz. Aztán ott van a baba is, aki lehet, hogy oxigénhiánytól szenved, ha az anya hanyatt fekszik, mivel a méh ilyenkor teljes súlyával rányomódik a gerinc melletti nagy érre, és gátolhatja a lepény oxigénellátását - ettől a baba esetleg magzati distressz állapotába kerül. De miatta sem érdemes izgulni. Majd újraélesztjük, ha már kinn van. Végül ott az orvos, akit azért fizetnek - igen jól -, hogy elkapja a babát. Tegyünk meg mindent, hogy az ő számára kényelmes legyen a szülés! Hát van ennek értelme?!
Talpon maradni és sétálni nemcsak fiziológiai szempontból okos dolog - hiszen így együtt dolgozunk a gravitációval, nem pedig ellene -, hanem szintén fontos szempont, hogy a függőleges testhelyzet azt is befolyásolja, hogyan érzi magát az ember a bőrében. Az az egyszerű tény, hogy nem fekszel ágyban, sokkal erősebbé, magabiztosabbá, és a kihívással szembenézni készebbé tehet. Az ágyban fekvéstől gyengének, betegnek kezdi magát érezni az ember lánya, mint kislány korában, amikor még másoktól függött, akik nagyok, okosak, és jobban tudják, mi kell egy gyereknek… Pedig ehelyett éppen felnőtt nőként teszed a legasszonyibb dolgot, amit csak a föld kerekén tehetsz.
Akármelyik szülésről szóló könyvet veszed is kézbe, ha kinyitod annál a résznél, amely a baba útját mutatja a testedben, az anyát szinte mindig háton fekvő helyzetben ábrázolják. Fordítsd oldalra a könyvet, és vess egy pillantást annak az útnak az ívére, amit a baba megtesz a testedben, amíg meglátja a napvilágot, ha függőleges helyzetben vagy! Nos, melyik tűnik könnyebbnek?
Az orvosok jobban szeretik, ha az anya hanyatt fekszik, hiszen így könnyebb a számukra:
- Gátmetszést végezni - amelyre szükség sem lenne, ha függőleges helyzetben szülnél, mivel a baba súlya ilyenkor nem nehezedik a gátra, s így nem növeli a repedés kockázatát.
- Fogót használni, hogy kihúzzák a babát - amelyre szintén nincs szükség, ha függőleges testhelyzetben vagy, hiszen sokkal hatékonyabban tudsz nyomni, ha a gravitáció is segít.
- Gyorsabban kiszedni a babát - amelyre azért nem lesz szükség, mert a baba nem lesz rossz állapotban egy hanyattfekvéskor fellépő esetleges oxigénhiány miatt.
- Szoros ellenőrzés alatt tartani az anyai vérnyomás alakulását - amely mindjárt nem olyan fontos tényező, ha az anya függőleges helyzetben van, maga kontrollálja a kitolást, és nem merül ki a hatástalan, irányított nyomatásban, vagy szédül el attól, hogy a méh súlya ránehezedik a nagy vérerekre, akadályozva az oxigénellátást.
Talán nem tűnik nagy különbségnek egy kissé felfelé tartó irányba nyomni a babát a gravitáció ellenében, hanyatt fekvő kitoláskor, de gondoljunk csak bele, még egyszerű esetekben is milyen nehéz a gravitáció ellen dolgozni! Tegnap a plafonba kellett bevernem egy szöget a fejem fölé, és bizony igen keményen megdolgoztam azzal a pár dekás kalapáccsal is, amint fölfelé ütögettem vele - sokkal jobban elfáradtam, mintha a padlót szögeltem volna.
Végső soron… Tulajdonképpen, ha az orvosod úgy véli, nem nagy különbség a gravitáció ellenében nyomni, akár egyet is érthetsz vele. De akkor dolgozzon ő „ellenszélben”, és kapja el a babát úgy, hogy ő várja alul, míg te kényelmesen leguggolsz vagy lehajolsz, és megtámaszkodsz pl. egy szék támlájában…
http://www.bizzaszulesben.hu/
Forrás: Sheila Stubbs: Birthing The Easy Way. Fordította: Szabó Zsuzsi
Kép: foter.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Lénárd OrsiSzülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőrElérhetőségem: Honlap: http://www.lenardorsi.hu |