Mire készít fel a kismamajóga testileg?
A kismama jóga végígkísérheti a kismamákat a babaváráson, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 14 hetet. Önmagában már a nyugodt légkör, a harmonikus mozgás ás az ösztönösen választott testhelyzetek is pozitív hatással vannak a várandós nőkre, de a testi hatások is lényegesek. A gyakorolt ászanák (testhelyzetek) serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és hátizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat és komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez.
- Már az is hasznos, hogy a kismamák tudatosan koncentrálnak ezekre az izmokra, érzékelik és megtanulják befolyásolni a testük, az izmaik működését. A kismamajóga nagy előnye, hogy magában foglal egyfajta intimtornát, ami nem csak a szülésnél jelent segítséget, de megelőzheti a később jelentkező inkontinenciát is. Mert bár kétségtelen, hogy a vizelettartási problémák egyik legnagyobb rizikótényezője a szülés, a gát izmainak megerősítésével ez a gond megelőzhető vagy később a panaszok enyhíthetők. A speciális tréning a szülésnél hozzájárulhat a könnyebb táguláshoz, így csökkenthető a gátmetszés szükségességének esélye is. Fontos lehet a szülésnél az a légzéstechnika is, amelyet a kismamák elsajátítanak a jógán. A megfelelően alkalmazott jógalégzés ugyanis nem csak több oxigénhez juttatja a mamát és a babát, de a stresszt is csökkenti, sőt a fájdalommal való megküzdésben is segít - ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza.
Lelki egymásra hangolódás
- A kismamajóga egyik legnagyobb előnye, hogy segít a várandós nőknek relaxálni, szembenézni, megküzdeni az esetleges félelmeikkel, illetve kapcsolatot teremteni a babájukkal. Az anyuka megtapasztalhatja, hogy az ő hangulata - amit a jógával pozitívan tud befolyásolni - a magzatra is hat, és szinte tapinthatóan jobban érzi magát. - hangsúlyozza Tóth Eszter, az Oxygen Wellness kismamajóga oktatója, aki maga is fiatal anyuka, ám amint a babája engedi, továbbra is lelkesen vezeti a várandósokat a jógafoglalkozásokon. - A kismamajógában fontos a jóga nidra, ami egy mély relaxációs állapot, teljesen ellazult testtel, kisimult elmével. Ebben az állapotban lehet „programozni” azokat a pozitív célokat, amelyeket szeretnénk elérni a várandósággal, a szüléssel, a babával való kommunikációval kapcsolatban.
A rendszeres jógagyakorlás lecsendesíti az elmét, segít megteremteni azt a koncentrált befelé figyelést, ami segíti a jobb agyfélteke intuitív működését. Ez később a szülésnél is előhozható állapot. A relaxáció, a légzőgyakorlatok és a meditáció mind arra irányulnak, hogy nagyobb önbizalommal és kiegyensúlyozottan éljük át a várandósságot és a szülést. A bennünk lévő ösztönös tudást és belső erőt aztán remekül hasznosíthatjuk a regenerálódás időszakában és könnyen továbbvihetjük a baba-mama jóga gyakorlásában is.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: 3charly86: Weihnachtliche Schwangerschaft
A jóga a várandósságban és a szülésnél is segít |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |