Aki nem tud, vagy nem akar az anyaság útjára lépni a húszas éveiben, előbb-utóbb beleszalad valakitől az érdeklődésbe: hogyhogy még nem, miért nem? Na és ha túl öreg leszel hozzá 30 fölött?
A kérdésre persze számtalan válasz létezik, és portugál kutatók most találtak egy igazán meggyőző okot, mellyel el lehet hallgattatni a kotnyeleskedő rokonokat. Összevetették ugyanis a nők egészségi állapotát és az ez alapján várható életkorukat azzal, hogy hány évesek voltak első gyermekük születésekor. A számadatok szerint azok az asszonyok, akik 30 fölött váltak először édesanyává, hosszabb ideig élhetnek, jobb általános egészségnek örvendenek, mint huszonévesen szült társaik.
A tanulmány a Coimbra-i Egyetemen készült, 65 éves nők körében, és 28 európai országra terjedt ki. A vizsgálat arra derített fényt, hogy tovább élhetnek a harmincas éveikben szült édesanyák, mint azok, akik fiatalabb korban váltak anyává.
"Minél magasabb a terhesség idején a nők életkora, annál magasabb a várható élettartamuk, vagy más szavakkal: minél később szülnek, annál tovább élnek a nők" - jelentette ki a tanulmány szerzője.
Az írás korábbi vizsgálatokat is említ. Egy 2014-es tanulmány szintén összefüggést talált a szülés körüli életkor és az élet hossza között. Bár genetikai jellemzők is szerepet játszanak, az eredmények szerint, akik 33 éves kor fölött szültek először, azoknak kétszer több esélyük van arra, hogy akár a 95 éves kort is megérjék, szemben azokkal, akik 29 évesen már legifjabb gyermeküknek is életet adtak.
Ez természetesen nem jelenti, hogy később kellene gyermeket vállalnia minden nőnek a hosszabb élet reményében. De a jelek szerint ha a képesség, hogy gyermeke szülessen, sokáig kitart egy nő testében, az ehhez szükséges egészségi állapotot az egész test is őrzi, vagyis ha a szaporodásért felelős szervek lassabban öregszenek, a test többi részén is lelassul az öregedés.
A tanulmány eredményei mellett érdemes kiemelni más megfigyeléseket is, ugyanis nem csak az anyukáknak, az idősebb szülők gyermekeinek is származik előnyük abból, hogy a gólya később hozta őket. Azok a gyermekek, akiknek szülei vártak a gyermekvállalással, többnyire iskolázottabbak, egészségesebbek társaiknál.
Nos, nagyi, hát ezért kell várod még egy kicsit a dédunokára!